aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy można jeszcze przystrzyc stopy procentowe?

24 maja 2005

Inflacja już w maju spadnie prawdopodobnie do niewiele ponad 2 proc. Czy to wystarczy, by Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się trzeci raz z rzędu obciąć stopy?

W marcu i kwietniu Rada obniżała stopy po pół punktu procentowego. Zdaniem większości analityków następna obniżka nie nastąpi na rozpoczynającym się właśnie majowym posiedzeniu, mimo iż NBP opublikuje najnowszą projekcję inflacji.

Stopy nie spadną już do końca roku –  zapewnia Jacek Wiśniewski, ekonomista Pekao SA. Dlaczego? - To, że bieżąca inflacja spada, wiadomo nie od dziś. Wiadomo też, że na koniec roku może wynieść 1,5 proc., czyli dokładnie tyle, ile wynosi dolna granica celu inflacyjnego. Tyle tylko, że to Rada powinna brać pod uwagę przy podejmowaniu poprzednich decyzji. Dzisiejsza polityka pieniężna wpływa na to, co się stanie z inflacją dopiero za trzy, cztery kwartały. A za rok wzrost gospodarczy przyspieszy (m.in. z powodu niższych stóp), co spowoduje odbicie inflacji –  tłumaczy Wiśniewski.

Zdaniem ekonomisty Pekao SA nie musimy powracać do poziomu stóp sprzed serii podwyżek (w 2004 r. stopy wzrosły o 1,25 pkt proc.). - W 2006 stopy będą wyższe niż w 2004 r., ale wzrost gospodarczy będzie wyższy, a bezrobocie niższe - przekonuje. - Również sygnały o rosnących inwestycjach i silnym eksporcie będą argumentem przeciwko obniżkom stóp procentowych - dorzucają ekonomiści Banku BPH.

Dla części analityków argumentem przekonującym o tym, że Rada wstrzyma się z cięciem, były dane o produkcji przemysłowej w kwietniu - nie tak złe, jak się spodziewano.

Rada będzie teraz baczniej patrzeć na to, co dzieje się z naszym wzrostem gospodarczym, jednak pamiętajmy, że znamy dopiero dane za kwiecień, pierwszy miesiąc drugiego kwartału. I wiemy z nich, że spadek produkcji wyhamował. Czy teraz przemysł przyspieszy? Nie wiadomo –  podkreśla Marek Zuber, główny ekonomista Internetowego Domu Maklerskiego, który należy do mniejszości spodziewającej się cięcia. - Uważam, że dalej jest miejsce na obniżkę. Już kilka miesięcy temu stwierdziłem, że ubiegłoroczne podwyżki były na wyrost. Teraz widać wyraźnie, że nie ma żadnego zagrożenia inflacyjnego - mówi.

Oprócz spadającego wskaźnika bieżącej inflacji argumentem za cięciem stóp jest też:

  • coraz słabszy wzrost przeciętnego wynagrodzenia;
  • spadająca inflacja producenta (PPI wynosi obecnie 0,8 proc., a zdaniem ekonomistów może spaść poniżej zera);
  • słaby popyt konsumpcyjny;
  • najnowsza projekcja inflacji, która zapewne pokaże, iż spadek inflacji będzie głębszy niż wynikało to z publikacji lutowej.

Zuber spodziewa się cięcia o ćwierć punktu procentowego i być może jeszcze ćwierć przed jesienią. - Dalsze decyzje Rady będą bardzo mocno uzależnione od tego, co będzie się działo na scenie politycznej. Wkraczamy w okres dużej niepewności co do przyszłej polityki fiskalnej i konstelacji politycznej.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę