Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czekaj nie widzi zagrożenia dla celu inflacyjnego

16 marca 2004

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Jan Czekaj z zadowoleniem powitał opublikowane dziś dane o inflacji za luty. Ocenił, że w dalszym ciągu nie ma presji inflacyjnej ze strony popytowej, a cel inflacyjny na poziomie 2,5 plus minus jeden procent nie jest zagrożony.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że inflacja rok do roku wyniosła w lutym 1,6 procent, tyle samo, co w styczniu.

Są to bardzo dobre dane. Nie widać presji ze strony popytowej, płace są pod kontrolą. Presja ze strony podażowej, czyli ropy naftowej i kursu złotego jest pod kontrolą –  powiedział Reuterowi Czekaj. Oceniam, że po tych danych nie ma zagrożenia dla celu inflacyjnego RPP –  dodał.

Zdaniem Czekaja, w dalszym ciągu ożywienie gospodarcze nie przekłada się na presję inflacyjną. Jest ono w dużej części efektem wzrostu eksportu i wzrostu wydajności pracy. Płace zaś pozostają pod kontrolą. Przedstawiciel RPP nie odpowiedział jednak na pytanie, na ile dane o inflacji w lutym oraz możliwość przeprowadzenia przez parlament pierwszych ustaw z planu Hausnera odsuwa możliwość zaostrzenia przez RPP pod koniec marca nastawienia w polityce pieniężnej.

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, na razie dysponujemy niepełnymi danymi makroekonomicznymi, na przykład dane o produkcji przemysłowej będą znane w środę, program premiera Hausnera ma znaczenie długofalowe, w polityce pieniężnej nie ma automatyzmu –  powiedział Czekaj. Dla RPP oczywiście najważniejsza jest inflacja i realizacja celu inflacyjnego. Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki makroekonomiczne –  dodał.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę