Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Banki spółdzielcze będą łatwiej i taniej sprawdzać rzetelność płatniczą kredytobiorców

13 lipca 2009
InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej przygotował specjalne warunki współpracy dla banków spółdzielczych. W ramach nowej oferty banki będą weryfikować rzetelność płatniczą kredytobiorców oraz dopisywać dłużników,  którzy spóźniają się z płatnością do Centralnej Ewidencji Dłużników i skutecznie odzyskiwać należności. Dwa warianty współpracy dają wybór weryfikowania klientów w InfoMonitorze i bazach bankowych: Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich.

Z raportu InfoDług wynika, iż w maju ogólna kwota zaległych zobowiązań płatniczych konsumentów wyniosła 9,87 mld zł. Aż 1, 36 mln Polaków posiada przeterminowane zadłużenie. Te rosnące liczby sprawiają, że na znaczeniu zyskuje weryfikowanie klientów pod kątem wywiązywania się z zobowiązań płatniczych przed udzieleniem im kredytu.

Pierwszy wariant współpracy przeznaczony jest dla banków, które poprzez BIK mają już dostęp do informacji o konsumentach, a chcą sprawdzać również przedsiębiorców. Druga zaś daje możliwość korzystania z informacji zgromadzonych we wszystkich trzech bazach Współpraca z InfoMonitorem pozwala budować wiarygodność pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą i wpływa na poprawę jakości portfela klientów banku. Wspiera również w skutecznym odzyskiwaniu należności,  w sytuacji, gdy klient nie płaci.

Pierwszy opcja daje możliwość korzystania poprzez InfoMonitor z informacji o przedsiębiorcach zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora, Biurze Informacji Kredytowej i bazie Związku Banków Polskich. W cenie opłaty dostępowej klient ma możliwość pobrania 30 informacji o potencjalnych klientach. Opłata dostępowa jest niższa, jeśli bank przekazuje dłużników do InfoMonitora. Oferta skierowana jest dla tych klientów, którzy współpracują już bezpośrednio z BIK i weryfikują konsumentów, a chcą uzyskać również informacje o zadłużeniu przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem kredytu lub też planują bezpośrednią współpracę z BIK w zakresie weryfikowania przedsiębiorców, ale potrzebują czasu na dostosowanie systemów informatycznych.

Drugi wariant oferty pozwala weryfikować kredytobiorców w bazach bankowych Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich oraz Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora. Ten wariant oferty skierowany jest do klientów, którzy chcą poprzez InfoMonitor weryfikować kredytobiorców w 3 bazach i mieć dostęp do informacji z całego sektora bankowego, a także pozostałych sektorów gospodarki oraz o dłużnikach alimentacyjnych.

Uczestnictwo w Systemie BIK pozwala bankom poprawić jakość aktywów. InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA natomiast jest pomostem pomiędzy bankami a przedsiębiorcami. Dzięki niemu banki mają dostęp do informacji z pozostałych sektorów gospodarki, a przedsiębiorcy do danych o niespłaconych kredytach.– mówi Marcin Ledworowski Wiceprezes Zarządu InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej.

Ważnym elementem oferty jest możliwość przekazywania dłużników do Centralnej Ewidencji Dłużników i łatwego odzyskiwanie należności. Dłużnik, który zostanie wpisany do InfoMonitora musi liczyć się z tym, iż bank odmówi mu udzielenia kredytu, nie kupi abonamentu telefonicznego ani nie zrobi zakupów na raty. Będzie miał utrudniony dostęp do zakupu innych towarów i usług.

Odmowa udzielenia kredytu, otrzymania pożyczki, leasingu czy telefonu w abonamencie to poważny argument dla dłużnika do spłacenia zaległych zobowiązań – dodaje Marcin Ledworowski.


Szczegółowe informacje na temat oferty można uzyskać pod nr tel. (22) 486 56 56
i sprzedaz@infomonitor.pl oraz na stronie www.infomonitor.pl.
 
InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych, czyli informacji o terminowości w spłacaniu zobowiązań przez przedsiębiorców lub konsumentów, a także o fakcie posłużenia się podrobionym lub cudzym dokumentem wobec przedsiębiorcy.
Oprócz własnej Centralnej Ewidencji Dłużników, jako jedyne biuro informacji gospodarczej w Polsce posiada dostęp do danych Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, co daje jej łącznie bazę ponad 3 milionów negatywnych informacji gospodarczych o konsumentach i przedsiębiorcach. Dzięki tym zasobom dostarcza bankom i przedsiębiorcom narzędzia do minimalizowania ryzyka biznesowego oraz odzyskiwania należności.
Informacja negatywna, jaką dysponuje InfoMonitor – dane o zwłoce w wykonywaniu zobowiązań płatniczych zapobiega nawiązywaniu współpracy z nierzetelnymi i zadłużonymi kontrahentami oraz konsumentami. Umieszczenie dłużnika w Centralnej Ewidencji Dłużników sprawie, że zdecydowana większość spłaca należności.

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę