Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wzrosły ceny skupu zbóż paszowych

7 września 2011
Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w minionym tygodniu notowano się nieco wyższe ceny skupu zbóż paszowych niż w poprzednich tygodniach. Kończące się żniwa powodują, iż na rynku coraz trudniej kupić ziarno po bardzo atrakcyjnych cenach.

Podaż ziarna jest ciągle spora, ale aby je kupić trzeba zapłacić więcej niż w jeszcze 2 tygodnie temu. Większość przetwórców zgromadziła zapasy ziarna z tegorocznych zbiorów i nie spieszy się z zakupami po wyższych cenach czekając na ziarno kukurydzy, której zbiory zapowiadają się bardzo obiecująco (nawet do 2,3 mln ton). Wytwórnie pasz podpisują już pierwsze kontrakty na tegoroczną kukurydzę w cenach 650-690 PLN/t za suche ziarno.
W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową z tegorocznych zbiorów kształtują się w przedziale od 650 PLN/t do 730 PLN/t, przy czym najniższe ceny notuje się na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Ceny pszenżyta paszowego kształtują się na poziomie 650-700 PLN/t. Ziarno pszenżyta jest jednak słabej jakości, a wysokie ceny tego zboża w stosunku do cen pszenicy powodują, iż nie jest ono chętnie kupowane przez wytwórnie pasz. Mała podaż żyta paszowego powoduje, iż jego ceny są bardzo wysokie i kształtują się na poziomie 650-700 PLN/t. Dlatego też wytwórnie nie są zainteresowane zakupem tego zboża w powyższych cenach. Ceny jęczmienia paszowego to poziom 680-720 PLN/t. W dalszym ciągu bardzo wysokie pozostają ceny kukurydzy ze zbiorów 2010, które kształtują się w przedziale 950-1100 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Podobnie jak w poprzednich tygodniach, podaż zbóż konsumpcyjnych w kraju jest wyraźnie uszczuplona co powoduje iż na rynku brakuje ziarna o dobrych parametrach jakościowych. Taka sytuacja powoduje, iż punkty skupu obniżają wartości progowe, szczególnie w odniesieniu do liczby opadania.
Obecne ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka) w dalszym ciągu kształtują się w przedziale od 800 PLN/t do 900 PLN/t. Drożeje natomiast żyto konsumpcyjne, co jest wynikiem małej podaży tego zboża. Ceny żyta konsumpcyjnego zbliżyły się do cen pszenicy konsumpcyjnej i obecnie kształtują się w przedziale 750-850 PLN/t, aczkolwiek w cennikach są oferty skupu żyta na poziomie 900 PLN/t. (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Szacujemy, iż na dzień 1/09 w Polsce ziarno zbóż podstawowych w skali kraju zebrano z około 98 proc. areału. W większości województw, tegoroczne zbiory zbóż podstawowych zostały zakończone. Wyjątek stanowią jedynie województwa położone na północy kraju. Na dzień 30/08, w woj. zachodniopomorskim zboża zebrano z 95 proc. areału uprawy, a w woj. pomorskim z 94 proc. powierzchni. Na ukończeniu są także zbiory rzepaku jarego, które jeszcze trwają na północy kraju.



POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześn...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę