MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wzrasta eksport polskiej wieprzowiny

2 czerwca 2011
Jak podają analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej. w pierwszym kwartale bieżącego roku Polska uzyskała zaskakująco dobre wyniki w handlu zagranicznym wieprzowiną. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w okresie tym eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego (CN 0203) wyniósł 71 tys. t i był o 79 proc. wyższy niż w tym samym okresie przed rokiem. W tym samym czasie import wyniósł 106 tys. t, co oznacza spadek o 18 proc. Wyniki te oznaczają, że ujemne saldo skurczyło się do 35 tys. t w porównaniu z 90 tys. t przed rokiem.

Jak podaje Bank BGŻ, jeśli chodzi o kierunki eksportu, to czołówka rankingu uległa na początku roku przetasowaniu. Białoruś wysunęła się z drugiego na pierwsze miejsce. Ukraina z pierwszego spadła na miejsce jedenaste. Do pierwszej trójki niespodziewanie weszły Węgry i Włochy. Wcześniej kraje te zajmowały odległe miejsca w drugiej dziesiątce odbiorców wieprzowiny z Polski. Stosunkowo duży awans zanotowały również kraje ze Wschodniej Azji: Korea Południowa i Japonia.
W trzech pierwszych miesiącach tego roku najwięcej mięsa wieprzowego sprzedano na Białoruś. Do kraju tego skierowano 18 proc. polskiego eksportu. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Węgry (12 proc.), Włochy (10 proc.), Korea Południowa (8 proc.), Czechy (6 proc.) i Japonia (6 proc.).
Jeśli chodzi o bezwzględny przyrost sprzedaży, to najlepsze wyniki uzyskano w przypadku Białorusi i Węgier. Eksport do każdego z tych krajów w trzech pierwszych miesiącach tego roku był o około o 7,9 tys. t wyższy niż w tym samym okresie przed rokiem. Jednak bardzo znacząco zwiększyła się również ilość sprzedana do Włoch (+6,8 tys. t) oraz do Korei (+5,0 tys. t).
Rozczarowujące były dane dotyczące sprzedaży na Ukrainę. Na początku ubiegłego roku do naszych wschodnich sąsiadów wysłaliśmy 6,0 tys. t wieprzowiny, natomiast w tym roku już tylko 1,8 tys. ton.
Choć nie jest to informacja w żaden sposób potwierdzona, jednak można przypuszczać, że wzrost eksportu do krajów takich jak Węgry i Włochy może mieć związek z działalnością największej polskiej ubojni trzody chlewnej ulokowanej w okolicach Kutna. Niewątpliwie wzrost polskiego eksportu wieprzowiny do krajów, które nie były dotychczas dużymi odbiorcami tego towaru, jest pozytywnym zjawiskiem.
W przypadku importu wieprzowiny w trzech pierwszych miesiącach zanotowano dosyć znaczny spadek przywozu z Niemiec (-22 proc.) i z Danii (-33 proc.). Wzrósł natomiast o 12 proc. import z Belgii. Niemcy są nadal największym dostawcą mięsa wieprzowego do Polski odpowiedzialnym za jedną trzecią importowanej ilości. Na kolejnych miejscach są: Dania z udziałem 27 proc. oraz Belgia (14 proc.) i Holandia (10 proc.).
 



POWIĄZANE

Według danych monitorujących agencji informacyjnej APK-Inform, soja na Ukrainie ...

Analiza ponad 92 tys. cen detalicznych wykazała, że w listopadzie codzienne zaku...

Przykład drożejącego masła pokazuje, jak mocno zmienia się podejście sieci handl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę