W lutowym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa przedstawiła swoje oczekiwania odnośnie bilansu popytu i podaży zbóż w nadchodzącym sezonie 2011/2012. Eksperci Rady przewidują, iż światowa produkcja i zapotrzebowanie na pszenicę ogólnie będą zbilansowane - analizuje BGŻ.
Zdaniem ekspertów światowy bilans będzie sprzyjał utrzymaniu się wysokich cen zbóż w 2011 r.
Rada prognozuje, iż powierzchnia zasiewów tego zboża wzrośnie do 224 mln ha, czyli najwyższego poziomu od 1998 roku. Jednakże należy zwrócić uwagę, iż jest to wzrost o zaledwie 3% w skali roku. Ponadto, niepewna pozostaje sytuacja w krajach będących głównymi eksporterami, m.in. w Rosji, Ukrainie, czy Australii. Obecnie Rada szacuje, iż zbiory pszenicy w skali globalnej w 2011 r. wzrosną o 24 mln t do 672 mln t (drugi najwyższy poziom w historii po rekordowym 2008 r.).
W przypadku kukurydzy jest zbyt wcześnie, aby oceniać zamierzenia producentów na półkuli południowej. Jednakże, w przypadku półkuli północnej Rada przyjmuje, iż w USA i Chinach produkcja tego zboża osiągnie rekordowo wysokie poziomy. W rezultacie eksperci przyjmują, iż w sezonie 2011/2012 globalna produkcja kukurydzy może osiągnąć nienotowany dotychczas poziom.
Z drugiej strony Rada spodziewa się również utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu światowego zapotrzebowania na to zboże, co przełoży się na dalszy spadek globalnych zapasów. W związku z powyższym można zakładać, iż w przyszłym sezonie bilans popytu i podaży będzie wspierał utrzymanie się wysokich cen kukurydzy, co nie pozostanie bez wpływu na kształtowanie się cen innych zbóż.