biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Rośnie handel międzynarodowy przetworami mleczarskimi

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej w cotygodniowej analizie informuje, że wraz ze wzrostem produkcji mleka w krajach należących do jego głównych eksporterów, zwiększył się też handel międzynarodowy przetworami mleczarskimi. Ogółem w I kwartale br. wolumen obrotu mierzony w ekwiwalencie mleka był o 19 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2010 roku.
Unia Europejska wyeksportowała o około 10 proc. więcej artykułów niż przed rokiem (wyjąwszy handel wewnątrzunijny). Zwiększyła się przede wszystkim sprzedaż zagraniczna odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) - w okresie pierwszych czterech miesięcy br. o około 34 proc. do 160,8 tys. t - oraz serów - o około 10% do 223,5 tys. ton. Mniej natomiast wyeksportowano masła - o prawie 10 proc. w relacji rocznej. Trochę inaczej sytuacja kształtuje się w odniesieniu do Polski. W okresie styczeń-kwiecień poza granice kraju wywieziono o 39 proc. więcej masła niż przed rokiem, niemniej gros produktu skierowano na rynek unijny. Eksport mleka w proszku zwiększył się o około 19 proc. w relacji rocznej do 31,5 tys. ton. Obniżyła się natomiast sprzedaż zagraniczna przetworów płynnych, tj. mleka i śmietany, maślanki, jogurtów, serwatki itp. oraz serów - o około 9 proc. do 41,3 tys. ton.
Z kolei w przypadku USA wolumen wywozu przetworów mleczarskich był ponad 2-krotnie wyższy (w ekwiwalencie mleka) niż rok wcześniej, przede wszystkim za sprawą większego eksportu OMP - o 80 proc. (145,6 tys. ton). Nowa Zelandia w ciągu pierwszych czterech miesięcy istotnie zwiększyła sprzedaż zagraniczną pełnego mleka w proszku (PMP) - o prawie 38 proc. do 447,9 tys. ton. Dostawy masła były o 5 proc. wyższe w relacji rocznej, spadł natomiast eksport serów i OMP. Fonterra podała, iż w marcu wyeksportowała 229 tys. t przetworów mleczarskich, co oznacza najwyższy miesięczny wolumen od chwili powstania firmy. Wynik ten był przede wszystkim efektem utrzymywania się wysokiego popytu ze strony Chin, Azji Południowej oraz Bliskiego Wschodu.
Ogółem w bieżącym roku największy wzrost obrotów w handlu międzynarodowym, sięgający 33 proc., odnotowano w przypadku OMP. Mniejsze przyrosty wystąpiły w odniesieniu do PMP oraz serów, spadł natomiast handel masłem.
Niemniej, światowy popyt na artykuły mleczne w ostatnim okresie nieznacznie osłabł co pociągnęło za sobą ponowne obniżki cen przetworów, szczególnie w przeliczeniu na dolara amerykańskiego, który również stracił na wartości.
W najbliższym czasie popyt na rynku globalnym będzie zaspokajany przede wszystkim przez dostawy ze strony USA i UE, bowiem na półkuli południowej produkcja znajduje się w sezonowym dołku. Niemniej, sytuacja nie powinna być napięta, bowiem wysokie ceny detaliczne przetworów (patrząc na to w perspektywie długookresowej) oraz niestabilność polityczna w Afryce Północnej prawdopodobnie będą działały w kierunku obniżenia popytu.



POWIĄZANE

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada uproszczenie procedury zwrotu akcyzy zawartej w...

Od kilku tygodni ceny na stacjach tankowania nie są powodem do niepokoju. Począt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę