biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Rosną ceny zbóż, wieprzowiny i wołowiny

14 września 2011
Agencja Rynku Rolnego podaje, że w dniach 29.08- 04.09. krajowe ceny skupu zbóż utrzymywały się na wysokim poziomie, w dalszym ciągu rosły ceny trzody chlewnej i bydła.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 29.08- 04.09.2011 r. średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 812 zł/t. Cena ta była o 2 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 14 proc. wyższa niż przed rokiem, ale w porównaniu do poprzedniego tygodnia uległa niewielkiemu obniżeniu (o 0,4 proc.).
Niewystarczająca podaż żyta konsumpcyjnego sprzyja wzrostom jego cen. Na przełomie sierpnia i września za zboże to przeciętnie płacono 805 zł/t, tj. o 2,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o 20 proc. więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie żyto było o 41 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2010 r. Cena jęczmienia paszowego w analizowanym okresie średnio w kraju wynosiła 679 zł/t. Była ona o 2 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 1 proc. niższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu 2010 r. jęczmień paszowy był droższy o 21 proc.
Zbliżający się okres tegorocznego zbioru kukurydzy wpływa na spadek jej cen. Przeciętna cena skupu tego ziarna w porównaniu z poprzednim tygodniem uległa obniżeniu o 3,7 proc. kształtując się na poziomie 1022 zł/t. Cena ta była o 3 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 41 proc. wyższa niż rok wcześniej.
Na przełomie sierpnia i września 2011 r. utrzymał się wzrost cen skupu trzody chlewnej i bydła. Po raz kolejny obniżyły się natomiast ceny drobiu.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 29.08- 04.09.2011 r. za 1 kg żywca wieprzowego w kraju przeciętnie płacono 4,85 zł, tj. o 0,9 proc. więcej niż przed tygodniem oraz o 4 proc. więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec ten był o 11 proc. droższy niż przed rokiem.
W analizowanym okresie żywiec wołowy skupowano średnio po 5,90 zł/kg, tj. o 1,7 proc. drożej niż tydzień wcześniej. W odniesieniu do notowania sprzed miesiąca cena ta była o 5 proc. wyższa, a do cen sprzed roku o 34 proc. wyższa.
Za kurczęta brojlery w Polsce płacono przeciętnie 3,84 zł/kg, tj. o 1,2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena ta była o 1 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 12 proc. wyższa niż rok wcześniej. Za indyki płacono 5,81 zł/kg, tj. o 0,4 proc. mniej niż przed tygodniem i o 2 proc. mniej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku indyki były o 22 proc. droższe.




POWIĄZANE

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada uproszczenie procedury zwrotu akcyzy zawartej w...

Od kilku tygodni ceny na stacjach tankowania nie są powodem do niepokoju. Począt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę