Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Owoce i warzywa: stabilne ceny w hurcie

23 grudnia 2015
Według analityków Banku Gospodarki Żywnościowej, na rynkach hurtowych w ostatnich tygodniach sytuacja cenowa w przypadku owoców i warzyw była dość stabilna. Ceny warzyw z ubiegłorocznych zbiorów w dalszym ciągu pozostawały niskie nie wykazując tendencji do wyraźnych wzrostów.
Ceny marchwi na rynku hurtowym w Broniszach, zgodnie z monitoringiem, prowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniu 15.03 wynosiły 0,70-0,80 zł/kg, a kapusty białej 0,30-0,60 zł/kg i niewiele odbiegały od poziomu cen z początku roku. Od kilku tygodni stabilne są również ceny buraków ćwikłowych (0,80-1,00 zł/kg).

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku cebuli białej. Co więcej, jej ceny na niektórych rynkach hurtowych są nawet niższe niż na początku bieżącego roku. Tak jest dla przykładu na rynku hurtowym w Lublinie, gdzie w pierwszym tygodniu stycznia za kilogram tego warzywa trzeba było zapłacić 0,54-0,80 zł/kg, podczas gdy obecnie (13.03) jego ceny kształtują się w granicach 0,46-0,54 zł/kg. Spadek cen wynika głównie z dużej podaży i słabego popytu na cebulę.

Tendencje do spadków wykazują również ceny krajowych pomidorów jak też ogórków szklarniowych. Jest to związane ze zwiększającą się podażą tych warzyw na rynku. Pierwsze polskie pomidory szklarniowe zaczęły pojawiać się już na początku marca w cenie powyżej 20 zł/kg tj. o kilka zł/kg wyższej niż obecnie, a tendencja spadkowa będzie w najbliższych tygodniach kontynuowana.

W ostatnich czterech tygodniach wyhamował natomiast wzrost cen jabłek na rynkach hurtowych, obserwowany w pierwszych dwóch miesiącach br. Mogło się to wiązać ze spowolnieniem eksportu krajowych jabłek w marcu bieżącego roku (na co wskazuje między innymi Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych), działającym negatywnie na ceny jabłek. Cena odmiany Szampion na WR-SRH S.A. Bronisze w połowie marca wynosiła 1,33-1,86 zł/kg, tj. tyle samo, ile na początku miesiąca. Również na praktycznie niezmienionym poziomie od kilku tygodni utrzymuje się cena skupu jabłek do konsumpcji bezpośredniej w spółdzielniach ogrodniczych, które za kilogram jabłek płacą średnio 1,51 zł (cena z dnia 12-13.03).



POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześn...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę