Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O zbożach na rynku krajowym

15 lutego 2012
Krajowy rynek zbóż pozostaje "w zawieszeniu". Sprzedający za bardzo nie kwapią się ze sprzedażą ziarna, ale i nie widać dużej presji ze strony większości przetwórców na zakupy zbóż co oznacza, iż firmy przetwórcze dysponują jeszcze zapasami ziarna.
Umocnienie się złotego względem euro i dolara na razie nie przekłada się na większy import zbóż. Ceny zbóż u naszych sąsiadów utrzymują się na wysokich poziomach, co wpływa na opłacalność importu ziarna. Niemniej jednak, firmy handlowe szukają możliwości większego importu ziarna pszenicy i kukurydzy, głównie z Czech, Słowacji i Niemiec. Pojawiają się także sygnały o imporcie kukurydzy z Ukrainy.
W minionym tygodniu, ceny pszenicy paszowej były nieco wyższe niż przed tygodniem i na południowym - wschodzie i wschodzie  kraju kształtowały się na poziomie ok. 730-750 PLN/t, a w regionach północnych – 770-780 PLN/t (ceny loco gospodarstwo). Ceny tego zboża z dostawą w dalszym ciągu kształtują się w przedziale 760-840 PLN/t, w zależności od regionu kraju.
Ceny płacone za kukurydzę są ciągle o około 20 PLN/t wyższe od cen pszenicy paszowej.
Ceny kukurydzy na południowym wschodzie to poziom 750-760 PLN/t, w centrum i regionach zachodnich - 760-780 PLN/t (ceny loco gospodarstwo). Ceny kukurydzy z dostawą do wytwórni to poziom 780-850 PLN/t, w zależności od regionu kraju. 
Z kolei, ceny pszenżyta paszowego na rynku krajowym to poziom 750-790 PLN/t. Ceny żyta paszowego kształtują się w przedziale 720-760 PLN/t, ale podaż tego zboża jest śladowa.
Wysokie pozostają ceny jęczmienia paszowego, które kształtują się na poziomie  780-840 PLN/t, ale dostępność tego zboża jest również bardzo ograniczona  (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).  
Ceny pszenicy konsumpcyjnej w dalszym ciągu są dość stabilne. Krajowa podaż pszenicy konsumpcyjnej jest uzupełniana m.in. ziarnem importowanym ze Słowacji. Podobnie jak
w poprzednich tygodniach, młyny nie zgłaszają większego zapotrzebowania na pszenicę i z reguły kupują małe partie zbóż. W zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka), ceny płacone za pszenicę konsumpcyjną w młynach kształtują się 
w przedziale 840-880 PLN/t.
Ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się na poziomie 920-970 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego). 



POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześn...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę