Zbiory wiśni w krajach europejskich były w ubiegłym roku znacząco niższe, dodatkowo w związku z ograniczeniem upraw w większości krajów, produkcja została zdominowana w znacznym stopniu przez Turcję - poinformował portal Foodnews - informują analitycy BGŻ.
Łączna produkcja w Centralnej i Wschodniej Europie (wyłączając Turcję) w 2010 roku, zgodnie z danymi zaprezentowanymi na targach Fruit Logistica przez ekspertów z tych krajów, zmniejszyła się o 40% w porównaniu do roku poprzedniego i wyniosła około 250 tys. t.
Mniejsze zbiory były rezultatem mrozów i ulewnych deszczy w okresie wegetacji i podczas kwitnienia drzew. Dodatkowo z powodu niekorzystnej sytuacji finansowej producentów, spowodowanej niskimi cenami wiśni w poprzednich sezonach, rolnicy ograniczyli stosowanie środków ochrony roślin, co również odbiło się negatywnie na poziomie plonów.
Produkcja w Polsce, która jest największym producentem wiśni w Unii Europejskiej, w 2010 roku wyniosła 120 tys. t, i była o blisko 70 tys. t niższa w porównaniu do roku poprzedniego. Było to konsekwencją złych warunków pogodowych, a także znacznej redukcji upraw. W 2010 roku powierzchnia upraw wiśni ukształtowała się na poziomie 28 tys. ha, tj. o 8 tys. ha niższym niż 2 lata wcześniej. W Polsce jednak niewielką część powierzchni stanowią uprawy towarowe - tylko 10-12 tys. ha. Do przetwórstwa w 2010 roku trafiło 90 tys. ton wiśni (75% zbiorów), z czego 70 tys. ton stanowiły wiśnie do mrożenia.
W wyniku mniejszej podaży znacznie wzrosły ceny skupu wiśni. Według danych IERiGŻ cena wiśni do mrożenia w 2010 roku wyniosła 2,42 zł/kg w stosunku do 0,86 zł/kg w 2009 roku. Ceny wiśni do tłoczenia w analogicznym okresie wzrosły ponad 3-krotnie.
Znacznie spadły również zbiory wiśni w Serbii. Z zaprezentowanych przez Foodnews danych wynika że wyniosły one 50 tys. t, i były 2-krotnie niższe niż w 2009 roku.
Pomimo niższych zbiorów w 2010 roku, nie było problemów z nabyciem wiśni do produkcji koncentratu, mrożenia czy też konserwowania, co było to skutkiem wysokich zapasów tych przetworów w 2009 roku. Przewiduje się że poziom zapasów nie utrzyma się do momentu zbiorów w 2011 roku. Niektórzy przetwórcy, którzy nie zdołali pozyskać wcześniej surowca, już zaczęli podnosić ceny. Prawdopodobnie rosnąć będą ceny mrożonek oraz soku wiśniowego.
Producenci i przetwórcy są zgodni co do tego, że optymalny poziom produkcji, który powoduje równowagę na rynku wynosi około 300 tys. t (wyłączając Turcję). Przy założeniu normalnych warunków do uprawy, poziom ten powinien być osiągnięty w przeciągu następnych kilku lat.
Ocenia się, że zmniejszająca się produkcja wiśni w Europie doprowadzi w przyszłości do większej stabilności cen na rynku.