OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

,,Jaja'' z cenami jaj

23 grudnia 2015
W lutym i na początku marca bardzo szybko rosły ceny jaj konsumpcyjnych - informują eksperci Banku Gospodarki Żywnościowej. W ostatnim tygodniu lutego i w pierwszym tygodniu marca jaja drożały po 14 proc. tygodniowo. Obecnie ceny jaj są na niespotykanie wysokim poziomie, choć producenci coraz częściej donoszą o ich stabilizacji.
Obliczana przez Bank BGŻ (na podstawie danych MRiRW) średnia cena sprzedaży jaj z zakładów pakowania w drugim tygodniu marca (5-11.03) wyniosła 5,56 PLN/10 szt. Była ona o 63 proc. wyższa niż w ostatnim tygodniu stycznia, kiedy wynosiła 3,41 PLN/10 szt. W tym samym czasie cena jaj do przetwórstwa wzrosła o 76 proc.
Na skutek dużych wzrostów w drugiej połowie ubiegłego roku oraz w lutym-marcu br. średnia cena jaj w drugim tygodniu marca była o 116 proc. wyższa niż w tym samym tygodniu przed rokiem, kiedy wynosiła zaledwie 2,58 PLN/10 szt. Warto o tym przypomnieć, bo w ubiegłym roku, szczególnie w jego pierwszej połowie jaja były stosunkowo tanie.
W maju i czerwcu 2011 r. jaja były sprzedawane po mniej niż 2,40 PLN/10 szt. Jednocześnie w tym samym czasie pasze przemysłowe dla kur niosek były rekordowo drogie. Wielu producentów ponosiło w tym okresie straty. Nie był to dobry okres do inwestowania ogromnych środków w wymianę lub modernizację starych klatek. Z tego powodu wielu producentów odkładało decyzję o inwestycji, a część całkowicie zrezygnowała z tego pomysłu. Co więcej, nowe standardy oznaczają zmniejszenie gęstości obsady kur niosek w klatkach, co stanowi kolejny impuls do zmniejszenia produkcji. Na podstawie danych GUS można wyciągnąć wniosek, że liczba wstawień piskląt, z których później wyrastają kury nioski, była w 2011 r. o 18 proc. niższa niż rok wcześniej. Na podstawie tych danych można założyć, że dziś pogłowie kur niosek jest o 15-20 proc. niższe niż rok temu. To z kolei przekłada się na niższą produkcję jaj i ich wyższe ceny.
W lutym wzrost cen jaj w sklepach i na bazarach nie był jeszcze mocno zauważalny. Wg GUS cena detaliczna jaj wzrosła w poprzednim miesiącu zaledwie o 2,5 proc. Wynika to prawdopodobnie z tego, że w wielu punktach sprzedawane były jeszcze jaja wyprodukowane w styczniu, kiedy ceny były stabilne. Jednak prognozujemy, że obserwowany w lutym i na początku marca wzrost cen jaj w hurcie przełoży się na wzrost cen jaj w detalu w marcu o około 25-50 proc. Jeśli ta prognoza sprawdziłaby się oznaczałoby to, że wzrost cen jaj podniesie w marcu cały wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) GUS o 0,11-0,22 punktu procentowego, a wskaźnik ceny żywności o 0,5-0,9 punktu procentowego.
Prognozujemy, że obecna sytuacja na rynku jaj ma charakter przejściowy. Już po świętach, a może nawet wcześniej ceny jaj powinny zacząć spadać. Prawdopodobnie jednak spadki będą mniejsze, a w rezultacie osiągnięta cena znacznie wyższa (w połowie roku o 100 proc. i więcej) niż rok wcześniej. Producenci jaj w ostatnich tygodniach dostali wyraźny sygnał od rynku, że warto inwestować w nowe klatki i rozwijać produkcję. To powinno prowadzić do zwiększenia za kilka miesięcy produkcji jaj i unormowania sytuacji na rynku. Jednak ze względu na wyższe koszty produkcji, ceny będą na trwałe wyższe niż przed 2012 rokiem.


POWIĄZANE

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada uproszczenie procedury zwrotu akcyzy zawartej w...

Od kilku tygodni ceny na stacjach tankowania nie są powodem do niepokoju. Począt...

Jak podaje APK-Inform, ceny kukurydzy paszowej nadal aktywnie rosną na Ukrainie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę