Ptak_Waw_CTR_2024

Ceny żywca nadal rosną

27 października 2011
Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, ze w ubiegłym tygodniu GUS podał dane o przeciętnych cenach skupu żywca we wrześniu. Wynika z nich, że rekordowo wysokie były ceny bydła rzeźnego i drobiu. Również trzoda chlewna była bardzo droga, ale wciąż trochę tańsza niż w rekordowym okresie w czerwcu i lipcu 2009 roku. Za podwyżkami cenników stoi przede wszystkim silne osłabienie się złotego wobec euro.
Według GUS z trzech głównych kategorii żywca najszybciej we wrześniu drożała trzoda chlewna. Jej ceny były o ponad 5 proc. wyższe niż w sierpniu. W tym samym czasie bydło podrożało prawie o 2 proc., a drób niespełna o 3 proc. Wzrost cen w przypadku trzody chlewnej i drobiu we wrześniu mógł być zaskoczeniem. Zazwyczaj w tym miesiącu ceny tych gatunków żywca spadają. Z kolei bydło najczęściej we wrześniu drożeje, jednak w tym roku wzrost cen był większy niż zazwyczaj.
Przeciętna cena skupu bydła w kraju wyniosła 5,96 PLN netto za kilogram żywca. Jest poziomom najwyższy w historii. W przeciągu roku cena bydła wzrosła aż o 33 proc. Była ona również o 39 proc. wyższa niż przeciętnie we wrześniu w poprzednich pięciu latach. Sytuacja producentów bydła mięsnego jest obecnie bardzo dobra, a ceny jeszcze przez pewien czas powinny utrzymywać się na takich wysokich poziomach.
Jak wynika z danych GUS wrzesień był trzecim z rzędu miesiącem, w którym ceny drobiu ustanawiały kolejny rekord. Przeciętna cena (wszystkich głównych gatunków) wyniosła 4,49 PLN/kg. W skali roku drób podrożał o 19 proc. i był o 24 proc. droższy niż przeciętnie w tym okresie w poprzednich pięciu latach. Jednak w przypadku produkcji drobiu bardzo wysokie są również koszty, dlatego sytuacja producentów, mimo bardzo wysokich cen, jest przeciętna. Relacja cen żywca do cen pasz w przypadku indyków była taka jak średnio we wrześniu w poprzednich latach, a w przypadku kurcząt minimalnie wyższa niż przeciętnie. Prawdopodobnie jednak w najbliższych tygodniach ceny drobiu będą się obniżać.
Jeśli chodzi o trzodę chlewną, to jej ceny bardzo szybko rosły we wrześniu. Wg GUS przeciętnie za kilogram żywca dostawca otrzymywał 5,01 PLN netto w porównaniu z 4,77 PLN w sierpniu. Była to najwyższa cena od lipca 2009 roku. Na przestrzeni roku trzoda podrożała o 18 proc. i była o 15 proc. droższa niż przeciętnie w ostatnich pięciu latach. Sytuacja producentów wydatnie się polepszyła, ale nadal nie jest dobra. Relacja cen żywca do cen pasz nadal jest na poziomie sporo niższym niż przeciętnie we wrześniu w ostatnich latach. Spadające ceny pasz polepszają opłacalność produkcji, ale prawdopodobnie już wkrótce zaczną spadać również ceny trzody.
Wysokie ceny żywca pewnie już teraz przekładają się podwyżki cen mięsa w sklepach - prawdopodobnie dane GUS o cenach detalicznych za październik to potwierdzą.



POWIĄZANE

Gwałtowny skok cen ropy, związany z ciążącym wyraźnie w ostatnich dniach nad Bli...

Portal e-petrol informuje, że w tym tygodniu ceny paliw na polskim rynku detalic...

Trwające od początku lipca obniżki spowodowały, że tegoroczne rekordy cenowe na ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę