Słabnący amerykański dolar determinuje rynek surowcowy. Miedź na światowych giełdach kosztuje już ponad 10 tysięcy dolarów za tonę – to wynik najwyższy od blisko dwóch i pół roku. Kolejne rekordy biją ceny złota – uncja jest warta prawie 1400 dolarów. Notowania srebra przekroczyły trzydziestoletnie maksima. Nie obyło się także bez ruchów w górę na rynku paliwowym.
Za baryłkę ropy trzeba zapłacić ponad 88 dolarów. Analitycy prognozują, że w najbliższych dniach, a może nawet już dzisiaj cena ropy przekroczy rekordowy poziom z maja tego roku.
Jeśli go pokona – czarne złoto będzie najdroższe od ponad dwóch lat, a stąd już tylko krok by zbliżyć się do najwyższych w historii notowań z lipca 2008 roku.
Zaskakująco spokojnie, przynajmniej na razie, na te zmiany reaguje rynek paliw. Zachodnie koncerny nie zmieniają cenników, a krajowe zdecydowały się nawet na niewielkie obniżki w hurcie. Ten spokój przekłada się pozytywnie na rynek detaliczny.
Ceny oleju napędowego i autogazu pozostały na niezmienionych poziomach, a średnia krajowa cena benzyny spadła o 2 grosze za litr. Najtańsze benzynę 95-tkę i diesel można znaleźć na stacjach w województwie dolnośląskim.
Najwyższe ceny tych paliw są odpowiednio na Podkarpaciu i Opolszczyźnie. Za litr autogaz najwięcej zapłacimy na Pomorzu, a najmniej w łódzkiem
ŚREDNIE CENY PALIW W WOJEWÓDZTWACH
stacje benzynowe zł/l
Pb 95
dolnośląskie 4,38
podkarpackie 4,63