Stało się – rekord pobity. Ceny ropy naftowej przekroczyły granicę 90 dolarów za baryłkę. Ostatni raz taki poziom odnotowywały we wrześniu 2008 roku. Powodów wzrostów jest co najmniej kilka.
Po pierwsze dobre dane gospodarcze płynące zarówno z chińskiego, jak i amerykańskiego rynku – im więcej pieniędzy, tym większa konsumpcja paliw. Po drugie jak co roku w sezonie zimowym rafinerie ograniczają wydobycie ropy – istnieje więc obawa, że wzmożony popyt może uszczuplić zapasy.
Ropa USD za baryłkę
grudzień 2010 90,55
wrzesień 2008 91,21
Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na umacnianie się notowań ropy i paliw gotowych jest zapowiadana tegoroczna ostra zima. Zarówno w Stanach, jak i Europie już widać pierwsze oznaki wzmożonego zainteresowania paliwami. Światowe koncerny po raz kolejny zdecydowały się na podwyżki w hurcie, a w ślad za nimi podążają polscy producenci. Tylko w ciągu tygodnia hurtowa stawka najpopularniejszej 95-tki wzrosła o blisko 30 groszy za litr. Na stacjach zdecydowanych ruchów w górę jeszcze nie widać – ale to kwestia najbliższych dni, bo w wielu regionach już jeździ się drożej – komentują maklerzy. Największych zmian można się spodziewać tam, gdzie zimna utrudnia dostawy. W tym tygodniu średnia cena litra 95-tki dla Polski to 4 złote 67 groszy, oleju napędowego 4 złote 47 groszy.
ŚREDNIE CENY PALIW
stacje benzynowe zł/l
Pb 98 4,88
Pb 95 4,67
ON 4,47
LPG 2,35
Najtańsze benzynę i diesel można znaleźć na śląskich stacjach paliw, najwyższe stawki na Opolszczyźnie. Litr autogazu za 2 złote 42 grosze kupują kierowcy w Zachodniopomorskiem, 20 groszy taniej jest w Łódzkiem.