Kwiecień na światowych giełdach przyniósł lekkie spadki notowań ropy. W tym tygodniu najwyższa stawka zaledwie o kilkadziesiąt centów przekroczyła poziom 50 dolarów. To w porównaniu z najwyższymi stawkami z marca spadek o 3 dolary. Eksperci przewidują, że taki pułap cenowy powinien utrzymać się przez najbliższych kilka tygodni, bo popyt na paliwa gotowe rośnie znacznie wolniej, niż światowe zapasy ropy.
Na polskim rynku zmiany określają przede wszystkim wahania kursów walut. Koncerny nawet kilkakrotnie w ciągu tygodnia zmieniają cenniki. Ostatnie korekty nie nastrajają zbyt optymistycznie. Paliwa w hurcie mocno podrożały. Dla zmotoryzowanych oznacza to jedno – w najbliższych dniach znowu będzie drożej w sprzedaży detalicznej.
Już teraz ceny na stacjach poszły w górę o 2 – 3 grosze za litr. Największe wzrosty dotknęły benzynę bezołowiową. Litr popularnej 95 przekroczył granicę 4 złotych – tak jest np. w Warszawie. Najmniej płacą mieszkańcy Katowic.
Średnie ceny Pb95 bezołowiowej
stacje benzynowe zł/l
Warszawa 4,02
Szczecin 3,95
Bydgoszcz 3,89
Kraków 3,83
Wrocław 3,80
Katowice 3,76
Benzynę gonią notowania oleju napędowego. I trudno się dziwić, bo właśnie diesel w hurcie zdrożał najbardziej. Różnica pomiędzy maksymalnymi a minimalnymi jego cenami w sprzedaży detalicznej sięga prawie 40 groszy za litr. Na stacjach w Gorzowie Wielkopolskim litr oleju napędowego kosztuje 3 złote 82 grosze, w Poznaniu 3 złote 43 grosze.
Średnie ceny ON
stacje benzynowe zł/l
Gorzów Wlkp. 3,82
Kielce 3,65
Białystok 3,55
Gdańsk 3,45
Rzeszów 3,44
Poznań 3,43
Najtańszym paliwem wciąż pozostaje autogaz i według ekspertów w najbliższych tygodniach nadal będzie to najbardziej stabilne cenowo paliwo. Stawka za litr waha się od złotówki 59 groszy w Olsztynie do złotówki 85 groszy w Warszawie.
Średnie ceny LPG
stacje benzynowe zł/l
Warszawa 1,85
Opole 1,76
Lublin 1,69
Kraków 1,65
Łódź 1,60
Olsztyn 1,59