Nie tylko buraków cukrowych czy kukurydzy nie udało się w tym sezonie całkowicie zebrać. Na niektórych polach pozostały jeszcze warzywa korzeniowe. Tak jest na przykład w Małopolsce.
Najpierw rolników zaskoczyły mrozy, teraz gdy przyszła odwilż i zniknął śnieg, warzywa stoją w wodzie. Brakuje wiatru, który mógłby osuszyć pola, a jeśli przyjdzie mróz i woda zamarznie, nie będzie już co zbierać. Tymczasem w zakładach przetwórczych po świątecznej i noworocznej przerwie, znów ruszył skup. Przetwórnie szukają na przykład pasternaka czy marchwi. A podaż wciąż mała. Dodatnie temperatury w ostatnich dniach, ale nie przekraczające 10 stopni nie stanowią zagrożenia dla warzyw zgromadzonych w kopcach, te wciąż nie są otwierane. W ciągu tygodnia marchew zdrożała w skupie o ponad 1/3. Ale na topie wciąż jest kapusta, zarówno biała, jak i kwaszona zdrożała o 10 groszy. Porównując z zeszłym rokiem stawki są już dwa razy wyższe.
WARZYWA zł/kg
ceny skupu w zakładach
marchew 0,46 – 0,52
buraki 0,30
cebula 1,30 – 1,70
kapusta biała 0,80
kapusta kwaszona 1,20 – 1,40
źródło IERiGŻ
Za jabłka przemysłowe zakłady płacą teraz od 45 do 60 groszy. Ale gro towaru już kupiono, firmom, które z zakupami się spóźniły trudno będzie teraz uzupełnić braki.
JABŁKA PRZEMYSŁOWE zł/kg
ceny skupu w zakładach
woj. lubelskie 0,55 – 0,60
woj. łódzkie 0,45
woj. mazowieckie 0,60
źródło IERiGŻ
A co z owocami deserowymi. Prawie bez zmian. Ceny zależą głównie od jakości czyli sposobu przechowywania. Mniej wrażliwe odmiany, bywa że dostarczane są jeszcze ze zwykłych przechowalni, ceny nie przekraczają półtora złotego. Większość sprzedawanych teraz jabłek to towar z chłodni. Stawki za kilogram wahają się od półtora do 2 złotych. Nieliczne dostawy z chłodni z kontrolowaną atmosfera wyceniane są powyżej 2 złotych. Ale ze sprzedażą tego towaru sadownicy mogą czekać jeszcze kilka miesięcy.
JABŁKA DESEROWE zł/kg
przechowanie 1,30 – 1,50
chłodnie 1,50 – 2,00
kontrolowana atmosfera 2,00 – 2,50