Zaostrzenie kontroli produkcji chmielu zakłada uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o organizacji rynków: owoców i warzyw, chmielu, tytoniu oraz suszu paszowego. Celem zmian jest dostosowanie prawa krajowego do zmienionych przepisów Unii Europejskiej.
Głosowało 398 posłów; ustawę poparły 394 osoby, jedna była przeciw, a trzech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja nie wprowadza zasadniczych zmian na rynku chmielu. Zmiany przepisów dotyczą głównie procedur administracyjnych i kontrolnych.
Nowela m.in. nakłada obowiązek dostarczania kopii faktur za sprzedaż chmielu. Celem tej regulacji jest dostosowanie zakresu informacji przekazywanych Komisji Europejskiej przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która nadzoruje produkcję chmielu. Informacje te mają być przekazywane do 15 marca, po roku zbierania chmielu.
Zmienione przepisy umożliwią zlecenie rzeczoznawcom pobieranie próbek chmielu do badań laboratoryjnych. Ma to wyeliminować niejednolitość odmian upraw chmielu. Rzeczoznawcami będą osoby reprezentujące firmy skupujące chmiel, w interesie których leży przyspieszenie procedury certyfikacji upraw.
Rozszerzone zostały ponadto przepisy karne, które będą stosowane w razie stwierdzenia nieprawidłowości w przekazywanych danych przez producentów chmielu do Głównego Inspektora. Chodzi o możliwość nakładania kary grzywny do 5 tys. zł.
Wprowadzone zostały także regulacje, które pozwolą na usprawnienie pracy wojewódzkich inspektorów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz postępowania kontrolnego dotyczącego importu chmielu lub produktów chmielowych.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 kwietnia 2007 r.
Obecnie ustawa trafi do Senatu.