Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sejm uchwalił nowelę ustawy o organizacji rynku rybnego

13 lipca 2015
Uproszczenie mechanizmu interwencji na rynku rybnym zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowela ustawy o organizacji rynku rybnego. Ma się to przyczynić do zwiększenia stabilności rynku oraz wzrostu zysków dla producentów.

Za uchwaleniem noweli głosowało 298 posłów, przeciw było 142, a jeden wstrzymał się od głosu.

 
Nowela jest konsekwencją reformy wspólnej polityki rybołówstwa oraz organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. "Ma przyczynić się do realizacji celów nowych unijnych rozporządzeń w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa" - wskazywało wcześniej Centrum Informacyjne Rządu.

 
Główne cele reformy wspólnego rynku rybnego to m.in. uproszczenie procedur prawnych w zakresie sprawozdawczości oraz wzmocnienie roli uznanych organizacji producentów ryb. Reforma ta ma również przyczynić się do ograniczenia wsparcia rynkowego, a także zapewnić lepszą informację dla konsumentów.

 
W piątek Sejm odrzucił poprawki zaproponowane przez PiS. Klub ten postulował wykreślenie przepisu, który zobowiązuje do sprzedaży ryb poprzez tzw. centra pierwszej sprzedaży. Ich odrzucenie rekomendowała także sejmowa komisja rolnictwa.

 
W ocenie Krzysztofa Jurgiela (PiS) te przepisy są sprzeczne z antymonopolowymi i dają przywileje wąskiej grupie rybaków, zrzeszonych w organizacjach producentów. Regulacja ta jest - jak mówił - sprzeczna z przepisami o swobodzie gospodarczej.

 
Sprawa sprzedaży gatunków ryb szczególnie chronionych była już podnoszona podczas uchwalania ustawy w 2008 r. Część rybaków nie jest zadowolona z takich przepisów, ponieważ nie pozwalają one na bezpośrednią sprzedaż dorszy czy łososi bezpośrednio do zakładów przetwórczych.

W Polsce jest 14 lokalnych centrów pierwszej sprzedaży, które są prowadzone przez organizacje rybackie. Ich budowa została sfinansowana z funduszy przedakcesyjnych. Centra pierwszej sprzedaży są elementem kontroli wprowadzania ryb do obrotu handlowego. Ryba, która trafia na rynek, musi być zidentyfikowana, zdrowa i bezpieczna dla konsumenta - argumentował podczas prac sejmowych wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

 
Znowelizowana ustawa wdraża unijne prawo jest spowodowana zmianami w przepisach Unii Europejskiej dotyczących wspólnej polityki rybołówstwa i organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. Nowe przepisy usprawniają istniejący system organizacji rynku rybnego, zarówno po stronie administracji, jak i podmiotów sektora, przede wszystkim organizacji producentów. Upraszczają procedury prawne i obowiązki w zakresie sprawozdawczości, wzmacniają rolę uznanych organizacji producentów ryb, ograniczają wsparcie rynkowe.

 
Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni od ich ogłoszenia.

 
Ustawa teraz trafi do Senatu.


POWIĄZANE

Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej i prawnicy apelują o zmianę ...

Trwa serial związany z "alkotubkami". Po tym, jak w zeszłym tygodniu premier Don...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 30 lipca 2024 r. został skier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę