Adama_poleposition_15.03_30.04

RPO: zakaz stosowania GMO niezgodny z konstytucją

15 grudnia 2008
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych jest niezgodny z unijną dyrektywą oraz konstytucją. RPO zwrócił się do ministra rolnictwa o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.
Janusz Kochanowski poinformował w piśmie ministra rolnictwa Marka Sawickiego, że organizacje gospodarcze zrzeszające producentów rolno-spożywczych zwróciły się do niego w sprawie dotyczącej zakazu wytwarzania i wprowadzania do obrotu pasz GMO.

Ustawę o paszach z 2006 r. zabrania stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Poprawka zakazująca używania takich pasz została wprowadzona pod koniec prac w parlamencie przez Senat. Od początku przepis ten spotkał się z negatywną oceną firm paszowych.

W czerwcu tego roku Sejm znowelizował ustawę. Posłowie, zmieniając przepisy, nie zgodzili się na wykreślenie zakazu, lecz przesunęli termin, od którego będzie on obowiązywał na koniec 2012 r. "W ocenie Rzecznika zakaz taki jest niezgodny z regulacjami prawnymi Unii Europejskiej oraz z konstytucyjną zasadą wolności działalności gospodarczej" - napisano w piśmie do ministra, którego kopię w czwartek otrzymała PAP.

Rzecznik wyjaśnił, że zgodnie z brzmieniem art. 22 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 marca 2001 r., kraje członkowskie nie mogą zakazywać, ograniczać ani utrudniać wprowadzenia do obrotu GMO, który jest m.in. składnikiem pasz.

Według RPO, przepis ustawy o paszach jest w kolizji z konstytucyjną zasadą wolności działalności gospodarczej. Zgodnie z tą zasadą, "ograniczenia praw i wolności mogą być wprowadzane tylko w zakresie koniecznym, wyrażać ogólną ideę praw i wolności jako sfery swobodnego działania jednostki, w którą ustawodawca może ingerować tylko w razie konieczności i tylko w niezbędnym wymiarze".

Dyrektor biura prasowego ministerstwa rolnictwa Małgorzata Książyk poinformowała PAP, że pismo RPO trafiło do resortu w czwartek. Zaznaczyła, że minister zajmie stanowisko w sprawie pasz GMO, po zapoznaniu się z pismem Rzecznika.


POWIĄZANE

W dniu 12 kwietnia 2021 r. Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR...

Rada Ministrów przyjęła 8. kwietnia projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościa...

W dniu 22 marca 2021 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Marszałka Senatu RP Tomasza G...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę