Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach powstało po to, by chronić i popularyzować kulturę ludową Opolszczyzny. Zgromadzone na wolnym powietrzu zabytki architektury wiejskiej obrazują warunki życia ludności wiejskiej zamieszkującej tereny nad Odrą w okresie od XVIII do pocz. XX wieku. Można obejrzeć tam budynki mieszkalne i gospodarskie (stodoły, spichlerze), zabytki techniki wiejskiej (młyn, wiatraki, kuźnia) oraz użyteczności publicznej (kościół, karczma, szkoła). Ekspozycja przestrzenna jest stale uzupełniana i rozbudowywana. W udostępnionych do zwiedzania wnętrzach mieszkalnych i gospodarczych zgromadzonych jest prawie 7000 eksponatów z zakresu kultury materialnej – przedmioty charakterystyczne dla gospodarki rolniczej, hodowlanej, rzemiosła i życia codziennego mieszkańców wsi opolskiej.
Muzeum Wsi Opolskiej zajmuje się także popularyzacją dawnej i współczesnej kultury ludowej oraz folkloru. Służą temu organizowane imprezy plenerowe, festyny, wystawy problemowe i konkursy. Na trwale wpisały się do opolskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych takie przedsięwzięcia jak: "Jarmark Wielkanocny", "Dzień Dziecka w muzeum" czy koncerty laureatów przeglądów i festiwali folklorystycznych.
Muzeum jest czynne od 15 kwietnia do 15 października w godz. od 10.00 do 18.00 - codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych.
MC, 28.03.2001