Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zbiorniki magazynowe – jak dobrać odpowiednie dla Twojej firmy?

19 maja 2024
Zbiorniki magazynowe – jak dobrać odpowiednie dla Twojej firmy?

Firmy z branży produkcyjnej zdają sobie sprawę, że szybkość i efektywność produkcji często decydują o ich pozycji rynkowej. Każdy detal ma znaczenie. W trosce o jakość i trwałość przechowywanych materiałów, wybór odpowiednich zbiorników magazynowych jest jednym z istotnych elementów strategii operacyjnej. Przedsiębiorstwa poszukują więc rozwiązań, które stanowią odpowiedź na ich specyficzne potrzeby. Często ich wybór pada na zbiorniki z TWS. Co o tym decyduje i jak dobrać odpowiednie zbiorniki dla swojej firmy? Sprawdzamy.

Po pierwsze - rozpoznanie potrzeb

Pierwszy krok ku idealnie dopasowanemu zbiornikowi to dokładne zrozumienie własnych potrzeb. Czy w ramach prowadzonej działalności firma przechowuje substancje agresywne chemicznie? A może potrzebuje bezpiecznie magazynować wodę pitną lub ciecze przeznaczone do procesów produkcyjnych? – Rodzaj przechowywanej substancji to podstawowe kryterium, od którego należy zacząć proces wyboru zbiorników magazynowych – zauważa Paweł Woziwoda – Główny Konstruktor w firmie Trokotex. – Kolejne to pojemność i średnica. Oprócz tego zbiorniki mogą być instalowane wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów. W tym drugim przypadku istnieje opcja zarówno montażu nadziemnego jak i podziemnego. – wylicza.

Wybieramy odpowiedni typ

Jeśli Twoja firma wymaga przechowywania substancji nieagresywnych, takich jak np. oleje roślinne, roztwory wodne czy farby, wybór odpowiedniego zbiornika będzie zależał głównie od kształtu i pojemności, które najlepiej wpasowują się w dane warunki przestrzenne oraz procesy operacyjne. Na rynku dostępne są zbiorniki pionowe, poziome, a także prostopadłościenne, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Te wykonane z wysokiej jakości żywic winyloestrowych, izoftalowych, epoksydowych i zbrojonych włóknem szklanym są lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję.

Z kolei magazynowanie substancji żrących czy toksycznych wymaga zbiorników zaprojektowanych z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie. – W tym wypadku, oprócz samego materiału zbiornika, kluczowymi elementami są systemy zabezpieczeń, takie jak króćce zalewowe, spustowe, odpowietrzające czy wykładzina chemoodporna. – podpowiada Paweł Woziwoda.

Innowacje i personalizacja

Każdy przemysł ma swoją specyfikę – i każda firma w ramach tego przemysłu również. Dlatego przy wyborze zbiorników magazynowych nie można lekceważyć wartości dodanych, takich jak możliwość personalizacji zbiorników i dostosowania ich do specyficznych wymogów produkcji.

– W Trokotex, dzięki zaawansowanym technologiom produkcji, jesteśmy w stanie dostosować zbiorniki do indywidualnych wymagań klienta, maksymalizując tym samym bezpieczeństwo i wydajność magazynowania. Przykładowo, jeśli do dyspozycji jest niewielka powierzchnia, najlepszym rozwiązaniem może się okazać zbiornik cylindryczny pionowy z dnem płaskim,

przeznaczony do montowania na fundamencie, który może być instalowany wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów. – mówi ekspert. – W każdym przypadku bierzemy pod uwagę indywidualne wymagania klienta, oferując rozwiązanie skrojona ma miarę potrzeb. – dodaje.

Możliwość konfiguracji zbiorników pod kątem wielkości, kształtu, wyposażenia dodatkowego czy materiału, z którego są wykonane, umożliwia optymalizację procesów magazynowania i przyczynia się do zwiększenia ogólnej efektywności operacyjnej.

Działaj z myślą o przyszłości

Decyzja o wyborze odpowiedniego zbiornika magazynowego to nie tylko kwestia zaspokojenia obecnych potrzeb. W dynamicznie zmieniającym się świecie przemysłu warto mieć na uwadze również przyszłe zastosowania i potencjalną skalowalność. Czy planowany zbiornik będzie mógł sprostać zmieniającym się wymogom lub przepisom? Czy jego konstrukcja pozwoli na łatwą adaptację do nowych rodzajów substancji?

Zakup zbiornika magazynowego to inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby podejść do tego procesu z należytą starannością. Wybierając partnera do współpracy, warto postawić na takiego, który nie tylko oferuje szeroki asortyment produktów, ale również zapewnia fachową pomoc techniczną i doradztwo na każdym etapie – od planowania, przez instalację po utrzymanie.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę