Badania potwierdzają, że jedzenie ziemniaków korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Schłodzone kartofle zawierają skrobię oporną, która poprawia stan mikroflory naszych jelit. Są źródłem błonnika, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit i regenerację błony śluzowej.Udowodniono też, że spożycie potraw z nimi zwiększa liczebność bakterii wytwarzających kwas masłowy – to organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwzapalnym, który również przyspiesza regenerację błony śluzowej jelit. I z tych choćby względów ziemniaki powinny znaleźć miejsce w naszym codziennym jadłospisie. Ewa Trusewicz, dietetyk kliniczny i ekspertka VII edycji kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz” tłumaczy, w jaki sposób komponować zdrowe posiłki
z ziemniakami.
Tworząc prawidłowo zbilansowane posiłki z kartoflami jako głównym składnikiem, warto zastosować obowiązujące zalecenia dietetyczne, oparte na modelu „Talerza zdrowego żywienia”[1]. Symbolizuje on całodzienne proporcje konkretnych składników w diecie. Model ten dzieli talerz na trzy główne kategorie produktów:
Dodatkowo w diecie powinny pojawić się tłuszcze, niezbędne do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).
Jakie miejsce zajmują ziemniaki?
Kartofle, mimo że należą do warzyw, zawierają dużą ilość skrobi, która stanowi skoncentrowane źródło energii. Pełnią więc rolę węglowodanowego składnika posiłku. Ważne jest zatem, by dodawać do nich odpowiednie porcje białka i tłuszczów, a także – koniecznie – dużą ilość warzyw nieskrobiowych (np. brokuły, sałata, szpinak, kalafior, papryka, ogórek, cukinia).
Białko można dostarczać zarówno z roślin, jak i zwierząt. Dla wegetarian i wegan doskonałym uzupełnieniem ziemniaków będą strączki (fasola, ciecierzyca, soczewica), które są bogate w błonnik
i inne mikroelementy. Osoby jedzące mięso mogą wybierać chude źródła białka, np. pierś z kurczaka, indyka lub też ryby (zwłaszcza tłuste ryby morskie, jak łosoś, które dostarczają zdrowych tłuszczów
i kwasów omega-3).
Zdrowe tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dobrym wyborem będą oleje roślinne, oleje rybne albo orzechy i nasiona, takie jak słonecznik czy pestki dyni. Można je dodawać do sałatek wraz z ziemniakami lub używać do delikatnego smażenia bądź duszenia.
Warzywa i owoce to kluczowy element każdego zbilansowanego posiłku. Powinny one stanowić co najmniej połowę talerza. Całkowite minimum to 400g warzyw i owoców dziennie, ale im więcej, tym lepiej (trzeba jedynie pamiętać, że należy spożywać więcej warzyw niż owoców). Duże spożycie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób. W połączeniu z ziemniakami świetnie sprawdzą się zarówno surowe, jak i gotowane warzywa – brokuły, kalafior, marchewka, różne rodzaje sałat, czy też cebula i czosnek, które dodatkowo wzbogacą smak potraw.
Przykładowe zbilansowane posiłki z ziemniakami:
Śniadania:
Obiady:
Kolacje:
***
Organizatorem ogólnopolskiej kampanii promocyjno-edukacyjnej „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz” jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej www.ziemniakiczykartofle.com.pl oraz na profilach:
www.facebook.com/ziemniakiczykartofle
https://www.instagram.com/ziemniaki_czy_kartofle
https://www.tiktok.com/@ziemniaki_czy_kartofle
oprac, e-red, ppr.pl