Ukraina z dużą determinacją realizuje plan ekspansji zagranicznej. Według danych za pierwsze półrocze 2019 roku, eksport jaj z Ukrainy wzrósł wolumenowo o 70 proc. do 75,4 tys. ton. Wartościowo wyniósł 62,9 mln USD (+ 57 proc. r/r).
Najciekawsze są jednak zmiany na liście kluczowych odbiorców. Najcenniejszym rynkiem pozostają Zjednoczone Emiraty Arabskie, które nabyły 19,6 tys. ton towaru z Ukrainy oraz Irak, gdzie trafiło 15,9 tys. ton jaj. Ale już na trzeciej pozycji pojawiły się – uwaga – Brytyjskie Wyspy Dziewicze! Statystycznie, sprzedano tam 7,7 tys. ton (6,4 mln USD).
Nie trzeba się długo zastanawiać, aby „nowinkę” powiązać z faktem, że na terytorium brytyjskiej kolonii uznawanej za jeden z największych „rajów podatkowych” znajduje się spółka handlowa zależna od firmy Ovostar Union.
Daje to kolejny dowód przemyślanej polityki handlowej ukraińskich gigantów. Przypominamy, że jeszcze miesiąc temu meldowaliśmy o zaskakującym awansie Łotwy na trzecią pozycję kluczowych importerów jaj z Ukrainy – spekulowaliśmy wówczas, że ma to związek z transakcjami zawieranymi przez podmioty ukraińskie i łotewskie na gruncie powiązań kapitałowych.
Niewątpliwie, ukraińskie firmy, podobnie jak wielu innych światowych „rekinów” drobiarskich, preferuje budowanie swojej pozycji na rynkach zagranicznych poprzez posiadanie jednostek zależnych i nawiązywanie partnerstwa z lokalnymi inwestorami. Sprzyja to prowadzeniu interesów zwłaszcza w Azji i na Bliskim Wschodzie.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz