Przekazywanie rolnikom informacji o innowacyjnych rozwiązaniach, które mogą usprawnić pracę - to jedno z najważniejszych zadań dla doradztwa rolniczego - uważa wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.
W czwartek zakończyła się w Warszawie dwudniowa międzynarodowa konferencja „Wyzwania dla doradztwa rolniczego po 2020 roku”. Wzięli w niej udział przedstawiciele służb doradztwa rolniczego z krajów Unii Europejskiej oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Wiceminister Zarudzki inaugurując konferencję poinformował, że w Polsce aktualnie budowany jest system doradztwa podległy resortowi rolnictwa. Jego zadaniem będzie przekazywanie innowacyjnych rozwiązań do rolnictwa. Chodzi także o przywrócenie doradztwu rolniczemu należnej rangi i podniesienie jakości usług, tak by po 2020 roku pomoc dla rolników ze strony doradców była bardziej efektywna.
"Niektóre polskie rozwiązania już teraz są wzorem dla Europy, jak np. doradcy rolno-środowiskowi. Nadal jest wiele płaszczyzn, które należy wzmocnić. Powinniśmy określić, jak ukierunkować całe doradztwo europejskie, aby było spójne" – zaznaczył Zarudzki.
Według uczestników konferencji należy zwrócić uwagę na trzy główne aspekty: najważniejsze zadania doradztwa, powiązania pomiędzy nauką a praktyką rolniczą oraz jakość usług.
Uczestnicy konferencji rozmawiali także na temat form współpracy nauki i doradztwa rolniczego poprzez wykorzystanie różnych metod i narzędzi pracy oraz technologii IT, a także na temat możliwości wsparcia transferu wiedzy i innowacji ze Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.
Anna Wysoczańska (PAP)