Przynoszenie drugiego śniadania do szkoły lub do pracy już dawno przestało być passé. Wszystko za sprawą japońskiej sztuki bentō, która udowadnia, że jedzenie przyniesione z domu jest nie tylko zdrowe i smaczne, ale może być też apetyczne dla oczu. Bentōmania, Japonia bliżej bentō oraz Bentō po polsku – to tylko niektóre polskie blogi, które pokazują jak można przygotować pyszny i zbilansowany posiłek dla siebie i całej rodziny. Czyżby nadchodził koniec kanapkowego monopolu?
Chociaż pierwsze wzmianki o bentō pochodzą z V wieku n.e., swoją największą popularność osiąga właśnie teraz, zyskując miłośników poza granicami Japonii. Nic dziwnego, szeroki dostęp do produktów i inspiracji sprawia, że przygotowanie zdrowych i smacznych dań nigdy nie było tak proste.
Przy przygotowywaniu lunchboxu, stosując zasadę bentō, warto kierować się kilkoma wytycznymi. Posiłek powinien być zbilansowany, zachowując proporcje między węglowodanami, białkiem a owocami i warzywami. Dodatkowo, niezwykle ważną cechą dań jest ich wygląd – potrawy są piękne i kolorowe. Bardzo często produkty są wycinane i formowane w różne finezyjne kształty, często postaci z ulubionych bajek, co sprawia, że bentō jest uwielbiane przez dzieci. Dobrą praktyką jest również angażowanie najmłodszych we wspólne przygotowywanie drugiego śniadania. W ten sposób dajemy najmłodszym dobry przykład, pokazując, że nawet rodzice i starsze rodzeństwo nie rezygnują z posiłku w pracy i w szkole. Ponadto dajemy też dziecku możliwość wyboru ulubionych produktów, które ze smakiem zje później na szkolnym korytarzu.
Ładnie, smacznie i zaskakująco
Czasami jednak kolorowa formuła dania to nie wszystko. Nawet najbardziej apetycznie wyglądająca kanapka może znudzić się, jeżeli jemy ją codziennie. Właśnie dlatego trzeba dbać o różnorodność potraw, zwłaszcza tych, które serwujemy dzieciom. Chociaż w klasycznym bentō króluje ryż, ciekawą alternatywą może być muffinka i to niekoniecznie na słodko.
Marka Delecta niedawno wypuściła na rynek muffiny o przewrotnej nazwie „na kwadratowo”, które serwowane są w nietypowej, kwadratowej foremce. Jest to idealna propozycja dla miłośników niebanalnych przekąsek zarówno w słodkiej, jak i wytrawnej odsłonie. Dwie wersje smakowe: wanilia i jogurt oraz cheddar z przyprawami, sprawdzą się jako niecodzienne drugie śniadanie do pracy, ale i do szkoły. Taką śniadaniówkę z muffinką można uzupełnić o marchewkę lub paprykę pociętą z słupki i np. hummus lub domowej roboty chipsy jabłkowe oraz buraczane. Ciekawym uzupełnieniem lunchboxa dla dorosłych i młodzieży może być rozgrzewający deser w postaci „owocowego kubka”. Kisiele tego typu bazujące na połączeniu marchewki z bananem, jabłkiem lub pomarańczą są w 100% naturalne i bogate w cenną w okresie jesiennym, witaminę C.
Przy przygotowywaniu drugiego śniadania w stylu bentō warto bazować na produktach sezonowych, które aktualnie są dostępne na rynku. W chwili obecnej łatwo zaopatrzyć się m.in. w śliwki, jabłka, borówkę, brokuły, cukinię i dynię. Drugie śniadanie, którego tematem przewodnim będzie tęcza albo Kopciuszek? Dlaczego nie!
Ciekawe pomysły na smaczne i zdrowe przepisy oraz porady kulinarne, także w stylu bentō można znaleźć na https://delektujemy.pl/porady/.
Newseria Lifestyle