Zagrożony wyginięciem, piękny ryś euroazjatycki jest bohaterem najnowszego znaczka Poczty Polskiej. W środę, 21 kwietnia br., Spółka wprowadziła do obiegu kolejny znaczek z serii EUROPA. Tematem tegorocznej emisji filatelistycznej wydawanej przez europejskie administracje pocztowe są zwierzęta, którym grozi wyginięcie.
Autor projektu, Bożydar Grozdew, przedstawił na znaczku rysia euroazjatyckiego. Projekt graficzny w czytelny sposób oddaje zagrożenie zaniknięcia tego gatunku. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona szkic obrazujący naturalne środowisko bytowania rysia, kontur zwierzęcia oraz mapę Europy.
– Jednym z ważniejszych elementów misji Poczty Polskiej jest edukowanie. Dziś do rąk klientów trafia wyjątkowy znaczek, nie tylko ze względu na jego wartości estetyczne i artystyczne, ale przede wszystkim ze względu na temat. W ramach emisji „Europa” pokazujemy rysia euroazjatyckiego. Ten drapieżnik jest zwierzęciem zagrożonym wyginięciem na terenie Polski. I, jak mówią fachowcy, jedynie zachowanie odpowiednich naturalnych siedlisk może dziś pomóc przetrwać temu pięknemu zwierzęciu. Wierzę, że znaczek przypadnie do gustu nie tylko filatelistom, ale także wszystkim zatroskanym o piękno i różnorodność polskiej przyrody – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Ryś euroazjatycki ma krępy tułów, okrągłą głowę, uszy zakończone pędzelkami włosów. Ogon krótki, z czarnym końcem. Nogi wysokie, z szerokimi łapami, palce zakończone mocnymi pazurami. Płowo-brązowe futro jest często plamiście nakrapiane. Masa ciała dochodzi do 30 kg. Rysie to samotniki, które łączą się w pary jedynie na czas rui (luty-marzec). Młode rodzą się w maju i pozostają z matką przez prawie rok. Dorosłe osobniki zajmują areały osobnicze o wielkości 100-340 km2. Rysie żywią się przede wszystkim sarnami i jeleniami, a dietę uzupełniają drobną zdobyczą jak zające, gryzonie, czy ptaki.
Tegoroczna emisja jest już 6 znaczkiem dedykowanym rysiowi euroazjatyckiemu w ramach szerszych emisji – m.in.: Zwierzęta leśne, Dzikie zwierzęta i rośliny. Poprzednie były w latach: 1965, 1973, 1976, 2001, 2002 – pokazując jak konsekwentne Poczta Polska podchodzi do propagowania konieczności utrzymania populacji rysia.
O znaczku:
infowire.pl