Komisja Europejska rozważa wprowadzenie czasowego zakazu handlu jajami z Polski – dowiedziała się Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz z oficjalnych dokumentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z ministerialnymi raportami dwa miesiące temu odbyła się telekonferencja przedstawicieli Komisji Europejskiej z polskim Głównym Inspektoratem Weterynarii, podczas której ze strony urzędników unijnych padło stwierdzenie, że w Europie utrzymuje się wysoki poziom zakażeń szczepami Salmonella, które były wyizolowane na polskich fermach w 2016 roku. Ewentualne nowe sygnały o skażeniu jaj z Polski mogą spowodować wprowadzenie ograniczeń dotyczących handlu polskimi jajami – ostrzegali GIW przedstawiciele KE.
Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz uważa, że winę za występujący w Polsce problem z salmonellą ponosi Ministerstwo Rolnictwa, które od zeszłego roku nie chce wypłacać rolnikom odszkodowań za likwidację zakażonych stad. – Polityka władz rolniczych i weterynaryjnych prowadzi do tego, że wielu rolników nie ma innego wyjścia i zamiast natychmiastowego uboju utrzymuje zakażone kury zwiększając ryzyko przenoszenia bakterii na inne gospodarstwa – dowodzi Lisiecki. Prezes Izby uważa, że dalsze upieranie się Ministerstwa Rolnictwa przy braku możliwości wypłaty odszkodowań na podstawie Krajowego Programu Zwalczania Salmonelli może doprowadzić do załamania produkcji jaj w Polsce. Piotr Lisiecki obawia się także o zagrożenie zdrowia publicznego w Polsce. Jego zdaniem brak systemu odszkodowań za likwidację stad w przypadku zakażenia Salmonellą znacząco osłabił czujność producentów. Wcześniej, przy najmniejszym podejrzeniu zakażenia Salmonellą, jaja były natychmiast wycofywane z rynku przez samych producentów.
Prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz zwraca również uwagę na interes ekonomiczny kraju. Według Piotra Lisieckiego Polska jest jednym z największych eksporterów jaj w Europie.
- Brak odszkodowań za likwidację stad zarażonych Salmonellą, przy uwzględnieniu obecnego nastawienia Komisji Europejskiej, może w krótkim czasie doprowadzić do sytuacji kiedy z wielkiego eksportera staniemy się jednym z większych importerów, co będzie szkodą dla polskiej gospodarki – mówi prezes KIPDiP.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje do Ministerstwa Rolnictwa o przywrócenie odszkodowań dla producentów jaj nim sytuacja epizootyczna się pogorszy. Izba uważa, że ewentualne sankcje ze strony Unii Europejskiej będą następstwem złych decyzji polskich urzędników.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz