Postępowanie restrukturyzacyjne w przypadku niektórych gospodarstw rolnych to konieczność, której nie sposób uniknąć. Warto jednak pamiętać, że restrukturyzacja to nie ogłoszenie upadłości. To często początek nowej drogi prowadzenia działalności. Warto jednak przy przeprowadzaniu takiego postępowania mieć przy sobie doświadczonego doradcę.
Rolnicy to grupa zawodowa, która boryka się często z niemałymi problemami finansowymi uniemożliwiającymi utrzymanie płynności finansowej. Są oni w dużej mierze narażeni na działanie czynników, na które nie mają żadnego wpływu - zmiany klimatu, susze, powodzie, a także pandemia Covid-19 i jej społeczne skutki w dużej mierze wpłynęły w ostatnim czasie na znaczące pogorszenie się sytuacji finansowej wielu gospodarstw.
Obroną przed egzekucją komorniczą i rosnącą listą dłużników może się okazać restrukturyzacja. Prawo do jej przeprowadzenia ma dłużnik, który jest niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością. Co oznacza niewypłacalność? Że utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Do uznania za niewypłacalnego służą obecnie dwie przesłanki:
utrata zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych przekraczająca 3 miesiące (ujęcie płynnościowe)
zobowiązania pieniężne dłużnika przekraczają wartość jego aktywów, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące (ujęcie bilansowe) – ta przesłanka dotyczy tylko osób prawnych oraz spółek jawnych.
Z pomocą takim rolnikom przychodzą kancelarie prawne specjalizujące się w tej tematyce. Pomagają przeprowadzić skuteczne postępowanie restrukturyzacyjnego, a także przejść przez kolejne jego etapy. Więcej możesz dowiedzieć się na: https://kpr-restrukturyzacja.pl/
Pomocy gospodarstwom rolnym udziela także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przyznając bankowe kredyty restrukturyzacyjne z dopłatami do oprocentowania, pożyczki na spłatę zadłużenia, pozwala także aplikować o gwarancje spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych udzielane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Restrukturyzacja i uproszczone postępowanie układowe ma prowadzić przede wszystkim do zawarcia układu między rolnikiem a jego wierzycielami. Formy postępowania restrukturyzacyjnego mogą się nieco różnić, natomiast generalnie postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi albo do odroczenia spłat, zmiany wysokości rat albo też redukcji zobowiązań. Przede wszystkim jednak prawo restrukturyzacyjne już w momencie rozpoczęcia postępowania chroni rolnika przed komornikiem. Restrukturyzacja zawiesza bowiem wszelkiego rodzaju postępowania egzekucyjne z wierzytelności objętych układem. Celem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest dogadanie się z wierzycielami w sprawie spłaty zobowiązań.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne od momentu jego otwarcia zawiesza wszystkie postępowania egzekucyjne z wierzytelności objętych układem, a w momencie w którym Sąd zatwierdzi układ, egzekucje ulegają umorzeniu. Dłużnik zyskuje ochronę dla swojego majątku i zyskuje czas na przeprowadzenie efektywnej restrukturyzacji gospodarstwa rolnego. Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych mogą się różnić przede wszystkim zakresem kompetencji doradcy restrukturyzacyjnego, rolą dłużnika w tym postępowaniu oraz zakresem ochrony jakim poddawane jest przedsiębiorstwo.
Restrukturyzacja to nie ogłoszenie upadłości, a szansa na nowy początek, prawo restrukturyzacyjne zakłada, że na drodze do sukcesywnie przeprowadzonego uproszczonego czy przyspieszonego postępowania układowego wymagany jest plan restrukturyzacji. Postępowanie restrukturyzacyjne nie może obyć się bez tego elementu. W postępowaniu restrukturyzacyjnym w planie trzeba zamieścić m.in. takie elementy jak:
opisu sytuacji gospodarstwa rolnego przed restrukturyzacją i zakładanego stanu po;
analizy i oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne;
opisu planowanych działań, które mają przywrócić gospodarstwu zdolność do pokrywania kosztów prowadzonej działalności rolniczej oraz spłaty zobowiązań finansowych;
listy źródeł finansowania działań
harmonogramu restrukturyzacji;
deklaracji okresu restrukturyzacji.