europejskie forum rolników 2025

Rozmowa z Marianem Kowalewskim, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie

3 grudnia 2015

Czy pełnienie funkcji dyrektora gminnego ośrodka kultury traktuje Pan jako zawód czy misję ?

Marian Kowalewski: -Z zawodu jestem nauczycielem. Natomiast pracę w ośrodku traktuję jak wyzwanie, zmierzanie się z ciągle zmieniającą się materią, z organizacją nowych imprez, których z roku na rok przybywa. Na pewno jest to pewnego rodzaju misja polegająca na łączeniu różnych elementów dziedzictwa kulturowego Kaszub w rozmaitych formach działalności.



W jakiej kondycji znajduje się obecnie wiejska kultura na Kaszubach ?

Marian Kowalewski: - To jest bardzo dobre pytanie. Rozumiem, że ma Pani na myśli kulturę kaszubską, która nie tylko związana jest z wsią, ale i z miastami w naszym regionie. Uważam, że nie jest z nią źle. W większości szkół bardzo mocno dba się o tradycje kaszubskie, uczy języka naszych przodków, kultywuje zwyczaje, np. gwiżdże czy zwyczaje kulinarne. W szkołach działa sporo zespołów folklorystycznych, np. w szkole podstawowej w Somoninie zespół „Modre Oczka”. Jako ośrodek kultury prowadzimy też, we współpracy ze szkołą podstawową w Egiertowie, Zespół Folklorystyczny „Mali Hopowianie”. Nasz ośrodek stara się w swoim kalendarzu imprez ująć kilka wydarzeń związanych z zachowaniem tradycji kaszubskich, zarówno lokalnych jak i regionalnych. Wiem też, że ośrodki kultury z innych gmin, z którymi współpracujemy, dbają o rozwój kultury wiejskiej – kaszubskiej w różnych formach. Próbujemy te działania koordynować, aby w swej różnorodności pozwoliły się tej kulturze jeszcze rozwijać.



Jakie działania podejmuje Pan, aby zachować dziedzictwo kulturowe swojej Małej Ojczyzny Kaszub ?

Marian Kowalewski: - Wspólnie z pracownikami podejmujemy wiele działań na rzecz zachowania tradycji i dawnych zwyczajów kaszubskich i jest to nasze najważniejsze zadanie. Organizujemy m.in. Kaszubskie Biesiady Kabaretowe – „Bëlny Wic”, podczas których lokalni gawędziarze i kapele kaszubskie przypominają mieszkańcom i turystom wyrazisty charakter rodzimego dowcipu i gadek kaszubskich, „Wiśta Wio … czyli na Kaszubską Nutę” - turniej woźniców i hodowców koni zimnokrwistych na Kaszubach, Mistrzostwa Kaszub w Powożeniu na Szlópie „Kaszëbsko Szlópa”, Międzynarodowe Mistrzostwa Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki „Kaszëbsko Pipa”, „Ostrzyckie Lato z diabelskim graniem”, Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej i wiele innych. Dla najmłodszych organizujemy Konkurs Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mowa”, a także Konkurs Ozdób Wielkanocnych oraz Konkurs na najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Prowadzimy też zespół folklorystyczny „Mali Hopowianie”. Dzieci ze szkoły podstawowej w Egiertowie uczą się piosenek i tańców kaszubskich, i co ważne, tańczą - jako jedyni na Kaszubach - w strojach stylizowanych z przełomu XVIII i XIX wieku. Są to tylko te najważniejsze działania.



Jakimi działaniami prowadzonymi na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego wsi kaszubskiej może pochwalić się Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie ?

Marian Kowalewski: - Najtrudniej mówi się o swojej działalności. Myślę, że każde z wydarzeń, o których wspomniałem jest warte pochwały, każde o innym charakterze. Chciałabym jeszcze wspomnieć o naszym najmłodszym „dziecku” - Festiwalu Potraw Kaszubskich, który cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem, ale też o Kiermaszu Agroturystycznym, podczas którego od kilkunastu lat pojawia się wiele pomysłów na zachowanie naszych tradycji, gdzie wprowadziliśmy zwyczaj „pasowania na Kaszubę” zasłużonych dla gminy Somonino osób i ubieramy ich w strój kaszubski. Warto jeszcze dodać, że w formie zabawy, ale i też na poważnie zaangażowaliśmy twórców ludowych – rzeźbiarzy do wykonania największych na świecie akcesoriów i instrumentów ludowych charakterystycznych dla Kaszub. W ten sposób powstała Najdłuższa na Świecie Fajka „Kaszëbsko Pipa” - 10m 3 cm, Największa Przenośna Tabakiera – wys. 2m, Największe na Świecie „Diabelskie Skrzypce” - wys. 4,2m oraz Największy na Świecie „Burczybas” - wys. 1,28m, średnica 83cm. W naszej działalności dbamy o to, aby w każde z wydarzeń włączyć elementy związane z zachowaniem tradycji i kultury kaszubskiej. Działając na rzecz promocji gminy Somonino jako miejsca atrakcyjnego również dla turystów oznakowaliśmy dwa szlaki turystyczne - szlak rowerowy „Kamienne Kręgi” oraz szlak konny. W siodle po wzgórzach Ostrzyckich i Szymbarskich „Pętla Kolańska”. Cieszymy się również z wydania kilku publikacji o naszej Małej Ojczyźnie – książka prof. Błażeja Śliwińskiego „Kasztelania Goręczyńska” oraz prof. Edwarda Brezy „Miejscowości Gminy Somonino” oraz książka ks. prałata Edmunda Kosznika „Wspomnienia starego kapłana”.



Jakie wyzwania stawia sobie Pan obecnie ?

Marian Kowalewski: - Przede wszystkim chciałbym w następnych latach zachować te 40 wydarzeń z naszego kalendarza. Życzyłbym sobie tak dobrej współpracy z Radą Gminy jak dotychczas, ale i też z wieloma instytucjami, w tym z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, a co muszę szczególnie podkreślić, z moimi sponsorami, których jest ponad 60. Jeśli zdrowie dopisze moim pracownikom i mnie, to pomysły przyjdą same.


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę