Panie Ministrze jakie są priorytety resortu rolnictwa w 2013 roku?
Kazimierz Plocke: -- Rok 2013 to rok kolejnej pracy i realizacji programu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród najważniejszych spraw, które są do rozstrzygnięcia to przede wszystkim dalszy udział w dyskusji o Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku, a także dokończeniem dyskusji nas kształtem Wspólnej Polityki Rybackiej po 2012 roku. To są te podstawowe polityki, które są najważniejsze i którymi zarządza Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jeżeli chodzi o Wspólną Politykę Rolną to z pewnością ta dyskusja będzie zdynamizowana zwłaszcza teraz podczas Prezydencji Irlandzkiej. Resort rolnictwa przykłada duża wagę do tej dyskusji i oczekując także zakończenia negocjacji w sprawie ram finansowych czyli budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. W przypadku przyjęcia kompromisowego rozwiązania w zakresie wieloletnich ram finansowych dyskusja nad kształtem WPR będzie miała większą dynamikę i będzie można wówczas tę politykę tak zorganizować i tak przedyskutować aby zabezpieczyć finansowanie dla wielu działań. Natomiast jeśli chodzi o Wspólną Politykę Rybacką to również ona będzie uwzględniała finansowanie. Z wstępnych informacji , które uzyskaliśmy Komisji Europejskiej wynika, że to na nowy Europejski Fundusz Rybacki dla całej Wspólnoty ma być przeznaczone ponad 6, 7 miliarda euro. I my jako kraj członkowski, zabezpieczając swoje potrzeby też będziemy w tym podziale aktywnie uczestniczyć. To wymiarze europejskim . Jeśli zaś chodzi wymiar krajowy to chcemy przede wszystkim dokończyć sprawy związane z kwestiami dotyczącymi zmian strukturalnych w rolnictwie. Planujemy powołać do życia Państwową Inspekcje Żywności i Weterynarii. Zadanie to jest obecnie w trakcie prac legislacyjnych i mam nadzieję że będziemy mogli dalej pracować nad tym projektem i zakończyć go w 2013 roku. Ważna dla nas jest też sprawna realizacja zadań , które wynikają z tegorocznego budżetu. Jest to budżet dobry, który gwarantuje nam realizacje wielu zadań wynikających z ustaw, które MR i RW zobligowane jest wykonać. Ważnym dla nas w tym roku zadaniem będą również prace nad zmianą ustawy o ochronie zwierząt. Zastanawiamy się także , wspólnie z Ministerstwem Środowiska jakie przygotować rozwiązania prawne jeśli chodzi o ustawę o organizmach modyfikowanych genetycznie. Rok 2013 będzie obfitował w wiele wydarzeń i spraw, które chcemy wspólnie z naszymi partnerami społecznymi, a wiec też z samorządem rolniczym realizować.
Dla rolników ważne są finanse. Panie Ministrze czy w tym roku mniej czy więcej pieniędzy trafi na polską wieś zarówno z naszego krajowego budżetu jak i Unii Europejskiej ?
Kazimierz Plocke: - Jeżeli chodzi o finansowanie naszego rolnictwa to pragnę zauważyć, że w budżecie na rok 2013 mamy około 4 miliardów złotych więcej jeśli chodzi o wydatki w stosunku do 2012 roku. Łączna kwota przeznaczona w tym roku na rolnictwo wynosi około 52, 5 miliarda złotych. Istotne dla nas są jeszcze sprawy dotyczące płatności bezpośrednich . W tym roku zastanawiamy się jak przygotować polskich rolników na model wypłaty tzw. płatności przejściowych. Chcielibyśmy i wspólnie zastanawiamy się nad tym z Ministrem Finansów aby te płatności były na dobrym, wysokim poziomie. Przypomnę tutaj, że w 2013 roku okres modulacji dotyczył będzie polskich rolników na poziomie 10 % czyli gospodarstw powyżej 20 hektarów powierzchni. Z tego co nam wiadomo Komisja Europejska będzie chyba chciała Wspólną Politykę Rolną przesunąć o rok. Co oczyliście byłoby rozwiązaniem dość skomplikowanym i powodującym pewne perturbacje na poszczególnych rynkach i w poszczególnych państwach członkowskich. Ale na razie to tylko zapowiedz. Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów Unii Europejskiej pewnie dowiemy się jaka jest naprawdę w tym względzie intencja Komisji Europejskiej.
Czy polscy rolnicy w tym roku będą mogli czuć się bezpiecznie jeśli chodzi o rynki rolne zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej ?
Kazimierz Plocke: - Myślę, że do tej pory polscy rolnicy udowodnili, że mogą coraz lepiej i skuteczniej konkurować na rynkach europejskich. Oczywiście są pewne trudności jeśli chodzi o funkcjonowanie na rynku mleka czy cukru. Według zapowiedzi Komisji Europejskiej i niektórych państw członkowskich mówi się o odejściu od kwotowania mleka i reglamentacji na rynku produkcji cukru. Co oczywiście może mieć określone skutki na te rynki w Polsce. Będziemy chcieli jeszcze dokładnie przeanalizować te propozycje a ramach Wspólnej Polityki Rolnej choć w przypadku rynku mleka Polska jest osamotniona i najprawdopodobniej do 2015 roku kwotowanie mleka zostanie zaprzestane.
Czy różnice między polskimi rolnikami a zachodnimi farmerami będą się raczej zacierać czy pogłębiać ?
Kazimierz Plocke: - Jeśli chodzi o tak istotne kwestie to intencja polskiego rządu jest aby wyrównywać szanse, wyrównywać płatności bezpośrednie po to , aby na jednolitym rynku mieć jednakowe warunki do konkurencji i rozwoju. Oczywiście łatwo powiedzieć , a trudniej wykonać. Dlatego też jestem realistą i uważam że te sprawy mogą mieć różne odcienie. Niemniej jednak będziemy próbować wedle sił i możliwości negocjacyjnych aby te warunki polepszyć i wyrównać szanse polskim rolnikom. Czy to się stanie od razu czy będzie rozłożone na lata okaże się podczas naszych szczegółowych negocjacji z Komisją Europejską.