Z Jolantą Chełmińską, wojewodą łódzkim, rozmawia Grażyna Bożyk
O województwie łódzkim mówi się, że jest województwem rolniczym. Nie widać tego w projekcie nowej strategii rozwoju województwa. Mam na myśli zapis – nie ma wyraźnego rozdziału poświęconego rolnictwu właśnie…
– Jak wiemy, za strategię rozwoju województwa odpowiada Zarząd i Sejmik Województwa Łódzkiego. To właśnie samorząd jest gospodarzem naszego terenu i ma decydujący wpływ na kształt i kierunki rozwoju. W przyjętej przez sejmik strategii na lata 2007–2020 rolnictwo zajmuje bardzo ważne miejsce. I jest to w pełni uzasadnione, jeśli spojrzymy na znaczenie obszarów wiejskich dla całego województwa łódzkiego. Pamiętajmy, że nasze województwo ma charakter rolniczo-przemysłowy i zapewne ta rola zostanie zachowana przy uchwalaniu nowej strategii przez Sejmik Województwa Łódzkiego. Ale podkreślam, że jako wojewoda absolutnie nie chcę ingerować w procedowanie nad tym dokumentem. Jestem jednak przekonana, że będzie to dokument w pełni spełniający aspiracje mieszkańców wsi i ich potencjał.
Jakie są priorytety, jeśli chodzi o rozwój rolnictwa w naszym województwie. Kto o tym decyduje: Unia Europejska, polski rząd, urząd wojewódzki czy urząd marszałkowski?
– O kierunkach rozwoju rolnictwa w województwie łódzkim decydują, między innymi, zapisy w strategii województwa łódzkiego. Dziś nie da się jednoznacznie wskazać głównego ośrodka decydującego i odpowiedzialnego za to, jak wygląda polityka rolna i kto ponosi za nią odpowiedzialność. Oczywiście, musi być ona zgodna z założeniami, wymaganiami i zasadami regulującymi rolnictwo w całej Unii Europejskiej. Tak naprawdę to sam rolnik decyduje o tym, jak rozwinie swoje gospodarstwo, jaką wybierze specjalizację. Czy będzie to bydło mleczne, czy uprawa warzyw. Oczywiście, w tym kształtowaniu polityki rolnej niezbędne są instrumenty czy instytucje wspierające właściwy rozwój. Na pewno taką ciężką i owocną pracę wykonuje Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podam taki oto przykład. Od lat organizujemy wspólnie z marszałkiem województwa łódzkiego konkurs o Nagrodę Gospodarczą Województwa Łódzkiego. I zawsze z zadowoleniem patrzę na kandydatury wpływające w kategorii gospodarstwo rolne. Z każdą edycją rośnie konkurencja i kapituła nagrody ma coraz trudniejszy wybór. Ale to tylko może cieszyć, bo pokazuje, że mamy prawdziwych i mocnych liderów na łódzkiej wsi. I to te nagrodzone gospodarstwa są dobrym punktem odniesienia, w jaką stronę powinno się rozwijać łódzkie rolnictwo.
Kompetencje w sprawie rolnictwa. Kto wyznacza kierunki działania dla rolnictwa Łódzkiego, a tym samym dla ośrodka doradztwa.
– W wyniku przekazywania kompetencji przez rząd do samorządu od kilku lat doradztwo rolnicze w pełni podlega samorządowi województwa łódzkiego. Samorząd, co szczególnie podkreślam, jako gospodarz terenu wie, jakie działania trzeba uruchomić, jakie programy opracować i wdrożyć, aby maksymalnie poprawić jakość życia mieszkańców, zapewnić dobrą przyszłość i rozwój dla regionu. Ośrodki doradztwa rolniczego – to jedne z tych instytucji, które mają samorządom pomagać w tym i zapewnić skuteczność realizowanych projektów i strategii. I obserwując działania ŁODR jestem przekonana, że potencjał kadrowy i organizacyjny jest dobrze wykorzystany.