Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawiamy z Krystyną Gierszewską, prezesem Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet

24 grudnia 2015


- Kiedy i w jakim celu powstało Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet ?

Krystyna Gierszewska: -Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet powstało z inicjatywy aktywnych liderek wiejskich powiatu tczewskiego 4 lipca 2006 roku. Jest organizacją zawiązaną w celu aktywizacji i integracji mieszkańców wsi wokół rozwiązywania codziennych problemów, dbałości o kulturę, tradycje i dziedzictwo kulturowe Kociewia.



- Kto tworzy Stowarzyszenie i na jakim obszarze Kociewia działacie ?

Krystyna Gierszewska: - Stowarzyszenie tworzą kobiety mieszkające na terenie powiatu tczewskiego, głównie na obszarach wiejskich, aktywne zawodowo - nauczycielki, rolniczki, prowadzące własny biznes, a także emerytki i gospodynie domowe. Terenem naszej działalności jest powiat tczewski na Kociewiu.



- Co dotychczas na rzecz lokalnej społeczności udało się wam zorganizować?

Krystyna Gierszewska: - Od kilku lat organizujemy cykliczne imprezy o zasięgu powiatowym m.in. Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, Powiatowy Przegląd „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu” oraz Sympozjum Kulinarne „O jeściu na Kociewiu”, które od samego początku jest organizowane przy współpracy z Sekretariatem Regionalnym KSOW Województwa Pomorskiego. Warto też wspomnieć o takich wydarzeniach, jak „Marcinowe Obyczaje”, „Festiwal Tradycji Wielkanocnych na Kociewiu”, „Festiwal Kociewiacy, Kaszubi-pomiędzy kulturami Krzyżacy” czy „Zjazdy integracyjne na wsi” -tematyczne imprezy integracyjne w różnych wsiach powiatu tczewskiego



- Jednym z priorytetów w działalności Stowarzyszenia jest krzewienie kultury kulinarnej. Jakie działania w tym kierunku podejmujecie?

Krystyna Gierszewska: - Ze środków unijnych utworzyliśmy i administrujemy platformę internetową poświęconą kociewskim potrawom www.kuchnia.kociewie.eu. Organizujemy warsztaty kulinarne promujące kociewską kuchnię, kursy dekorowania potraw, pokazy dekoracji stołu, florystyczne itp. Opracowujemy i wydajemy książki kucharskie „Tradycyjne smaki Kociewia”, „Dawne smaki Kociewia” oraz kalendarze kulinarne na 2012 i 2013 rok. Uczestniczymy w wielu wydarzeniach promujących produkty tradycyjne i regionalne na terenie kraju (m. in. Inauguracja Sezonu Turystycznego w Bydgoszczy, Unikaty z Kociewia w Gdańsku, Targi Agrotravel w Kielcach, Warmia gmina Dywity) Organizujemy prelekcje, wykłady, wizyty studyjne poświęcone regionalnej kuchni zarówno dla młodzieży jak i dla grup zorganizowanych z innych regionów



- Jakie inicjatywy zamierzacie podjąć w najbliższym czasie?

Krystyna Gierszewska: - W najbliższym czasie czyli w 2013 roku realizować będziemy dwa projekty w ramach tzw. małych projektów PROW 2007-2013 „Stroje kociewskie narzędziem aktywizacji Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Pelplin” oraz „Na cztery fajerki czyli objazdowe gotowanie poprzez organizowanie pokazów i warsztatów edukacyjnych promujących regionalną kuchnię”. Będziemy też realizować projekt „Akademia Tradycji Kociewskich”, który zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej województwa pomorskiego w ramach konkursu POKL Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” Działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”. W projekcie tym 40 kobiet z czterech gmin pow. tczewskiego podniesie wiedzę niezbędną do stworzenia lokalnego produktu turystycznego.



- Czy dla Pani być gospodynią to za mało?

Krystyna Gierszewska: ”Być gospodynią to za mało” to tytuł naszego pierwszego projektu, na który otrzymaliśmy dofinansowanie w 2007 roku. To hasło przyświeca nie tylko naszemu Stowarzyszeniu, ale także mnie osobiście. Tak, dla mnie być gospodynią, to za mało. Świadczy o tym moja ponad trzydziestoletnia aktywność zawodowa, a po niej działalność w różnych organizacjach kobiecych. Najpierw zostałam przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Lignowach Szlacheckich, potem prezesem Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Pelplinie, a następnie prezesem Kociewskiego Forum Kobiet. Zawsze byłam pełna energii i ciekawa życia. W młodości należałam do drużyny harcerskiej, jeździłam na obozy, a z młodzieżową żeńską drużyną pożarniczą uczestniczyłam w różnych zawodach strażackich. Dziś cieszę się bardzo, że jestem nie tylko gospodynią, szczęśliwą żoną, matką i babcią, ale też autorką kalendarzy, książek kucharskich i folderów, inicjatorką wydarzeń, które na stałe wpisały się jako imprezy powiatowe czy gminne, autorką stałej rubryki kulinarnej w miesięczniku Kociewski Kurier Tczewski, autorką zarejestrowanych produktów tradycyjnych oraz to, że razem z koleżankami ze Stowarzyszenia realizujemy swoje pasje, marzenia, cele.



- Co zdecydowało, że zajęła się Pani pracą społeczną na rzecz rozwoju lokalnej społeczności ?

Krystyna Gierszewska: - Leader. Wiele lat temu bardzo zainteresowała mnie informacja o nowym, nieznanym programie dla obszarów wiejskich pod nazwą Leader, dzięki któremu poprawi się jakość życia na wsi, a wpływ na te zmiany może mieć zaangażowanie samych mieszkańców. Ciekawość i chęć osobistego włączenia się w te działania owładnęła moje myśli. Jak grzyby po deszczu reaktywowały się wtedy Koła Gospodyń Wiejskich w mojej okolicy. Nasze Koło w tym czasie też było jedną z bardziej aktywnych organizacji. Słyszeli też o naszych inicjatywach w powiecie, gdzie tworzyło się partnerstwo trójsektorowe (dziś Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia”). Bardzo się ucieszyłam, kiedy zaproszono mnie jako przewodniczącą na spotkanie. I tak zostałam w partnerstwie, wytrwale uczestniczyłam w licznych szkoleniach, wyjazdach studyjnych nawet w Irlandii i Środkowej Frankonii. Dziś jestem weteranką w naszym LGD i członkiem Rady Programowej. Razem z Kociewskim Forum Kobiet realizujemy projekty z PROW 2007-2013, które promują zasoby obszarów wiejskich, aktywizują i integrują mieszkańców wsi.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Innowacje biotechnologiczne w służbie biogospodarki Rola biotechnologii w rozwoj...

Wraz z innymi szefami wielostronnych banków rozwoju (MDB) oraz liderami rządów i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę