Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rozmawiamy z Krystyną Gierszewską, prezesem Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet

24 grudnia 2015


- Kiedy i w jakim celu powstało Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet ?

Krystyna Gierszewska: -Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet powstało z inicjatywy aktywnych liderek wiejskich powiatu tczewskiego 4 lipca 2006 roku. Jest organizacją zawiązaną w celu aktywizacji i integracji mieszkańców wsi wokół rozwiązywania codziennych problemów, dbałości o kulturę, tradycje i dziedzictwo kulturowe Kociewia.



- Kto tworzy Stowarzyszenie i na jakim obszarze Kociewia działacie ?

Krystyna Gierszewska: - Stowarzyszenie tworzą kobiety mieszkające na terenie powiatu tczewskiego, głównie na obszarach wiejskich, aktywne zawodowo - nauczycielki, rolniczki, prowadzące własny biznes, a także emerytki i gospodynie domowe. Terenem naszej działalności jest powiat tczewski na Kociewiu.



- Co dotychczas na rzecz lokalnej społeczności udało się wam zorganizować?

Krystyna Gierszewska: - Od kilku lat organizujemy cykliczne imprezy o zasięgu powiatowym m.in. Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, Powiatowy Przegląd „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu” oraz Sympozjum Kulinarne „O jeściu na Kociewiu”, które od samego początku jest organizowane przy współpracy z Sekretariatem Regionalnym KSOW Województwa Pomorskiego. Warto też wspomnieć o takich wydarzeniach, jak „Marcinowe Obyczaje”, „Festiwal Tradycji Wielkanocnych na Kociewiu”, „Festiwal Kociewiacy, Kaszubi-pomiędzy kulturami Krzyżacy” czy „Zjazdy integracyjne na wsi” -tematyczne imprezy integracyjne w różnych wsiach powiatu tczewskiego



- Jednym z priorytetów w działalności Stowarzyszenia jest krzewienie kultury kulinarnej. Jakie działania w tym kierunku podejmujecie?

Krystyna Gierszewska: - Ze środków unijnych utworzyliśmy i administrujemy platformę internetową poświęconą kociewskim potrawom www.kuchnia.kociewie.eu. Organizujemy warsztaty kulinarne promujące kociewską kuchnię, kursy dekorowania potraw, pokazy dekoracji stołu, florystyczne itp. Opracowujemy i wydajemy książki kucharskie „Tradycyjne smaki Kociewia”, „Dawne smaki Kociewia” oraz kalendarze kulinarne na 2012 i 2013 rok. Uczestniczymy w wielu wydarzeniach promujących produkty tradycyjne i regionalne na terenie kraju (m. in. Inauguracja Sezonu Turystycznego w Bydgoszczy, Unikaty z Kociewia w Gdańsku, Targi Agrotravel w Kielcach, Warmia gmina Dywity) Organizujemy prelekcje, wykłady, wizyty studyjne poświęcone regionalnej kuchni zarówno dla młodzieży jak i dla grup zorganizowanych z innych regionów



- Jakie inicjatywy zamierzacie podjąć w najbliższym czasie?

Krystyna Gierszewska: - W najbliższym czasie czyli w 2013 roku realizować będziemy dwa projekty w ramach tzw. małych projektów PROW 2007-2013 „Stroje kociewskie narzędziem aktywizacji Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Pelplin” oraz „Na cztery fajerki czyli objazdowe gotowanie poprzez organizowanie pokazów i warsztatów edukacyjnych promujących regionalną kuchnię”. Będziemy też realizować projekt „Akademia Tradycji Kociewskich”, który zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej województwa pomorskiego w ramach konkursu POKL Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” Działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”. W projekcie tym 40 kobiet z czterech gmin pow. tczewskiego podniesie wiedzę niezbędną do stworzenia lokalnego produktu turystycznego.



- Czy dla Pani być gospodynią to za mało?

Krystyna Gierszewska: ”Być gospodynią to za mało” to tytuł naszego pierwszego projektu, na który otrzymaliśmy dofinansowanie w 2007 roku. To hasło przyświeca nie tylko naszemu Stowarzyszeniu, ale także mnie osobiście. Tak, dla mnie być gospodynią, to za mało. Świadczy o tym moja ponad trzydziestoletnia aktywność zawodowa, a po niej działalność w różnych organizacjach kobiecych. Najpierw zostałam przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Lignowach Szlacheckich, potem prezesem Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Pelplinie, a następnie prezesem Kociewskiego Forum Kobiet. Zawsze byłam pełna energii i ciekawa życia. W młodości należałam do drużyny harcerskiej, jeździłam na obozy, a z młodzieżową żeńską drużyną pożarniczą uczestniczyłam w różnych zawodach strażackich. Dziś cieszę się bardzo, że jestem nie tylko gospodynią, szczęśliwą żoną, matką i babcią, ale też autorką kalendarzy, książek kucharskich i folderów, inicjatorką wydarzeń, które na stałe wpisały się jako imprezy powiatowe czy gminne, autorką stałej rubryki kulinarnej w miesięczniku Kociewski Kurier Tczewski, autorką zarejestrowanych produktów tradycyjnych oraz to, że razem z koleżankami ze Stowarzyszenia realizujemy swoje pasje, marzenia, cele.



- Co zdecydowało, że zajęła się Pani pracą społeczną na rzecz rozwoju lokalnej społeczności ?

Krystyna Gierszewska: - Leader. Wiele lat temu bardzo zainteresowała mnie informacja o nowym, nieznanym programie dla obszarów wiejskich pod nazwą Leader, dzięki któremu poprawi się jakość życia na wsi, a wpływ na te zmiany może mieć zaangażowanie samych mieszkańców. Ciekawość i chęć osobistego włączenia się w te działania owładnęła moje myśli. Jak grzyby po deszczu reaktywowały się wtedy Koła Gospodyń Wiejskich w mojej okolicy. Nasze Koło w tym czasie też było jedną z bardziej aktywnych organizacji. Słyszeli też o naszych inicjatywach w powiecie, gdzie tworzyło się partnerstwo trójsektorowe (dziś Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia”). Bardzo się ucieszyłam, kiedy zaproszono mnie jako przewodniczącą na spotkanie. I tak zostałam w partnerstwie, wytrwale uczestniczyłam w licznych szkoleniach, wyjazdach studyjnych nawet w Irlandii i Środkowej Frankonii. Dziś jestem weteranką w naszym LGD i członkiem Rady Programowej. Razem z Kociewskim Forum Kobiet realizujemy projekty z PROW 2007-2013, które promują zasoby obszarów wiejskich, aktywizują i integrują mieszkańców wsi.


POWIĄZANE

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...

Wystąpienie Charles'a Michela podczas otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa ON...

W miniony weekend każda osoba, która zamówiła na dowolnej stacji ORLEN kawę lub ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę