Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Panem Jaroslawem Wojciechowskim – Przedstawicielem Techniczno – Handlowym w Z.Ch Organika-Azot S.A.

12 sierpnia 2005

Co to jest „Produkcja Integrowana” ?

Jarosław Wojciechowski: Integrowana Produkcja to nowoczesny kierunek w rolnictwie. Jest to opłacalna produkcja wysokiej jakości owoców i warzyw dająca pierwszeństwo ekologicznym metodom uprawy przy minimalizacji niepożądanych efektów stosowania agrochemikaliów (nawozów, środków ochrony roślin) mając w szczególności na uwadze zdrowie ludzi i ochronę środowiska.

Ten typ produkcji rolniczej integruje czyli łączy wybrane elementy rolnictwa uprzemysłowionego i ekologicznego, wszystkie zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne są ze sobą zharmonizowane. Metoda wymaga stałego dokształcania się przez producentów oraz prowadzenia ciągłych obserwacji i lustracji. Owoce i warzywa z upraw objętych integrowaną produkcją są badane laboratoryjnie pod kątem obecności pestycydów, azotanów i metali ciężkich.

Podstawowe zasady obowiązujące w Integrowanej Produkcji to:

  • ograniczenie do minimum stosowania chemicznych środków ochrony roślin
  • kontrolowane zwalczanie niebezpiecznych organizmów w oparciu o progi szkodliwości
  • kontrolowane nawożenie w oparciu o analizy gleby

Kiedy produkcję uznajemy za integrowaną ?

Jarosław Wojciechowski: Prowadzenie Integrowanej Produkcji wymaga spełnienia wielu warunków. Podstawowym jest uzyskanie odpowiedniego certyfikatu (wniosek o wydanie certyfikatu składa się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa). Aby produkować zgodnie z zasadami Integrowanej Produkcji i otrzymać certyfikat, trzeba posiadać bardzo szeroką wiedzę z zakresu sadownictwa i warzywnictwa, znać dokładnie swoje uprawy, ukończyć specjalistyczny kurs i prowadzić plantacje zgodnie z wymogami IPO (produkcja zgodna z metodyką szczegółową dla określonego gatunku oraz prowadzenie na bieżąco notatnika Integrowanej Produkcji). Kontrole i wydawanie certyfikatów prowadzić będzie Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (przepisy prawne dotyczące IP reguluje ustawa o ochronie roślin z dnia 18 grudnia 2003 r. oraz rozporządzenie MRiRW z dnia 26 lipca 2004r. ).

Jeżeli kontrole nie wykazały nieprawidłowości oraz w analizowanych płodach nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony oraz azotanów i metali ciężkich producent otrzymuje certyfikat Integrowanej Produkcji



Jakie parametry powinny spełniać środki ochrony roślin stosowane w Produkcji Integrowanej ?

Jarosław Wojciechowski: Nie zawsze profilaktyka pozwala na wyeliminowanie lub duże ograniczenie występowania chorób i szkodników na plantacji, w niektórych przypadkach zapobieganie stratom jest możliwe tylko przez właściwą ochronę chemiczną. Należy podkreślić, że chemiczne zwalczanie organizmów szkodliwych należy prowadzić dopiero wtedy, gdy ich nasilenie przekroczy przyjęte progi szkodliwości.

W celu uzyskania wysokich i wysokiej jakości plonów, do stosowania w Integrowanej Produkcji dopuszczalne jest stosowanie selektywnych lub wybranych częściowo selektywnych środków ochrony roślin (wykazy środków dołączone są do metodyk dla poszczególnych gatunków).

Muszą one posiadać następujące cechy:

  • być bezpieczne dla środowiska
  • wykazywać bardzo dużą skuteczność działania
  • charakteryzować się szybkim rozkładem w roślinach i glebie
  • być bezpieczne dla organizmów pożytecznych.

W każdym przypadku środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.

Wiele z produktów Organiki-Azot SA z Jaworzna spełnia surowe wymagania stawiane przed środkami ochony dopuszczonymi do stosowania w Integrowanej Produkcji.

W wykazie środków dołączonych do metodyki ochrony jabłoni znalazły się:

Miedzian 50 WP/WG, Miedzian Extra 350 SC, Kaptan zaw. 50 WP, Sadoplon 75 WP, Owadofos 540 EC, Perzocyd 280 SL.

W wykazie środków dołączonych do metodyki ochrony truskawki znalazły się:

Sadoplon 75 WP, Stoper 500 SC, Owadofos 540 EC, Saherb 232 EC, Perzodyd 100 SL i 280 SL.

Jednym z preparatów dopuszczonych do stosowania w Integrowanej Produkcji truskawek jest SAHERB 232 EC - środek do zwalczania chwastów dwuliściennych w uprawie truskawek. Jedyny herbicyd zarejestrowany w uprawie truskawek o tak dużym spektrum zwalczanych chwastów dwuliściennych. Środek ten zawiera cztery substancje aktywne wzajemnie się uzupełniające, skutecznie zwalczające chwasty w fazie siewek są to : etofumesat , fenmedifam, desmedifam i trifluralina. Działają one następująco:

ETOFUMESAT pobierany jest przez korzenie i łodyżki kiełkujących roślin. Przemieszcza się tylko w jednym kierunku – od korzeni do liści. Mechanizm działania polega na hamowaniu podziałów komórkowych oraz metabolizmu tłuszczów. Powoduje zahamowanie wzrostu stożków wzrostu oraz ograniczenie tworzenia się wosków na powierzchni liści. F ENMEDIFAM i DESMEDIFAM wnikają do tkanek poprzez liście hamując proces fotosyntezy. Najskuteczniej działają na chwasty od fazy liścieni do fazy 2 liści. TRIFLURALINA przenika do roślin głównie przez korzenie. Powoduje uszkodzenia chloroplastów prowadząc w konsekwencji do zahamowania fotosyntezy, uszkodzenia kiełków w nasionach, a przede wszystkim wspomaga działanie tych trzech substancji wymienionych powyżej.

Żaden z preparatów nie jest tak skuteczny w uprawie truskawek do zwalczania chwastów powschodowo jak SAHERB 232 EC.

Jest zarejestrowany w dwóch dawkach :

Plantacje owocujące i nowo sadzone. Zabiegi wykonywać metodą dawek dzielonych:

  • trzy razy po 1,5 l/ha – pierwszy zabieg na chwasty dwuliścienne od fazy liścieni do fazy 2 liści drugi zabieg - w 5-10 dni po pierwszym zabiegu, trzeci zabieg - w 5-10 dni po drugim zabiegu
  • dwa razy po 2 l/ha - pierwszy zabieg na chwasty dwuliścienne od fazy liścieni do fazy 2 liści , drugi zabieg - w 5-14 dni po pierwszym zabiegu

Na plantacjach owocujących środek stosować przed kwitnieniem truskawek lub po zbiorze owoców.

Jeszcze można sobie zadać jedno pytanie, które dawki preparatu zastosować: obie zarejestrowane dawki są skuteczne, ale wszystko zależy od gleby, zachwaszczenia, wielkości chwastów jak również pogody w okresie stosowania preparatu.

Należy wspomnieć o ekonomicznym aspekcie tego produktu. Jego cena jest wyjątkowo korzystna w porównaiu do cen innych środków stosowanych w tym segmencie.

PODSUMOWUJĄC preparat SAHERB 232 EC jest bezpieczny dla środowiska, bardzo skuteczny w działaniu, nie zostawia pozostałości w roślinie i glebie, jest bezpieczny dla organizmów pożytecznych czyli spełnia wszystkie wymagania Integrowanej Produkcji Owoców.

Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę