Ptak_Waw_CTR_2024

Rozmawialiśmy z Achmedem Hajjali, prezesem zarządu Spółki Rozwoju Rolnictwa Królestwa Maroka

13 lutego 2007


Skąd zainteresowanie Królestwa Maroka polskim rolnictwem ?

Achmed Hajjali: - Delegacja Królestwa Maroka po raz pierwszy przybyła do Polski 3 miesiące temu i uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Rolniczych Polagra Farm 2006 w Poznaniu. W trakcie targów okazało się , że się polscy rolnicy zainteresowani są współpracą z Marokiem. Dlatego postanowiliśmy zacieśnić współpracę miedzy naszymi krajami. Dlatego postanowiliśmy jeszcze raz odwiedzić Polskę aby zaprezentować nie tylko naszą ofertę dzierżawy ziemi ale również inne możliwości współpracy miedzy naszymi krajami. Początkowo jeśli chodzi o dzierżawę ziemi nie myśleliśmy o farmerach z Polski i przede wszystkim realizowaliśmy naszą kampanię w Hiszpanii, Francji , Italii i Portugalii. Jednak po wizycie w październiku w Poznaniu przyszło nam na myśl aby naszą ofertę skierować również do polskich rolników.



W jakich innych obszarach rolnictwa Królestwo Maroka zainteresowane jest ożywieniem współpracy z Polską ?

Achmed Hajjali: - Zainteresowani jesteśmy możliwością wzbogacenia wymiany handlowej( eksport – import artykułów rolnych) , która mogłaby odbywać się już bez udziału pośredników. Ponadto interesuje nas eksport z Polski do Maroka maszyn rolniczych, których produkcja w waszym kraju jest dobrze rozwinięta. Chcielibyśmy sprowadzić do naszego kraju przede wszystkim małe i średnie traktory, młockarnie, urządzenia do nawożenia, siewniki, roztrząsacze nawozu i urządzenia melioracyjne. Zainteresowani jesteśmy również zakupem materiału siewnego, który jest nam bardzo potrzebny, wymianą zasobów genowych , przede wszystkim w zakresie warzyw i ziemniaków oraz współpracą w dziedzinie szkoleń i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych.



W jaki zatem sposób chcecie zachęcić polskich rolników aby przyjechali do Maroka i tam zainwestowali swoje pieniądze ?

Achmed Hajjali: - Polskich rolników powinien zachęcić do przyjazdu do Maroka chociażby fakt, że w mojej ojczyźnie zainwestowało i to z powodzeniem już wielu farmerów z innych krajów między innymi Włoch, Francji i Portugalii .Jednak na pewno nie przekonamy ich za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Każdy sam musi zrobić kalkulacje czy opłaca się mu u nas zainwestować. My jednak zachęcamy aby spojrzeć też na doświadczenia innych , odwiedzić Maroko i na miejscu przekonać się jakie są warunki współpracy.



Na jakich zasadach chcecie oddać w dzierżawę ziemie rolnikom z innych krajów, w tym również z Polski ?

Achmed Hajjali: - Królestwo Maroka chce oddać w dzierżawę osobom doświadczonym w rolnictwie ponad 50 tysięcy hektarów usytuowanych w różnych częściach kraju podzielonych na gospodarstwa o średniej wielkości 250 hektarów. Gospodarstwa te będą wynajmowane rolnikom z Polski na bazie umowy dzierżawy. Czas trwania dzierżawy w przypadku sadownictwa – 40 lat, a w innej produkcji – 17 lat Roczna oplata na podstawie umowy za dzierżawę wynosi 200 euro od hektara. Dzierżawcami mogą zostać przede wszystkim osoby posiadające odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Aby wziąć udział w przetargu trzeba wpłacić 10 tysięcy euro. Wybór odpowiedniej oferty dzierżawy zależy przede wszystkim od wartości i tempa realizacji inwestycji, utworzenia dodatkowych miejsc pracy, spójności ekonomicznej i technicznej projektu oraz referencji potencjalnego dzierżawcy.


POWIĄZANE

Prezydencka para żegnała się z rolnikami podczas ostatnich, 10-tych już Dożynek ...

Zbigniew Kalinowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, otrzy...

Największy polski ubezpieczyciel jest już przygotowany do szybkiej obsługi szkód...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę