Firma INNVIGO, polski producent środków ochrony roślin, wprowadziła w tym roku na rynek dwuskładnikowy fungicyd Klapton 33 WG. To nowoczesne rozwiązanie może być stosowane w wielu uprawach warzywnych, również tych małoobszarowych, do zwalczania szerokiego spektrum chorób grzybowych. Wszechstronny preparat od INNVIGO jest dostępny w konkurencyjnej cenie i zapewnia skuteczną ochronę na światowym poziomie.
Alternarioza, mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych, bielik krzyżowych czy rizoktonioza – to choroby, które przysparzają co roku problemów plantatorom warzyw, powodując liczne szkody i pogarszając jakość plonów. Kluczem do skutecznej ochrony upraw warzywnych jest odpowiednio dobrana technologia fungicydowa. Jak wynika z praktyki, powinna być skomponowana z preparatów zawierających różne substancje aktywne, co pozwala uniknąć wystąpienia odporności patogenów chorobotwórczych. Produktem, który bardzo dobrze wpisuje się w taką strategię, jest tegoroczna nowość firmy INNVIGO – Klapton 33 WG.
Skuteczny fungicyd od polskiej firmy
– Do zwalczania chorób grzybowych w warzywach dobrze sprawdzają się preparaty, które zawierają dwie substancje aktywne. Optymalnie, jeżeli należą do różnych grup chemicznych, co zapewnia inne mechanizmy działania. W takim przypadku jedna substancja zwykle działa szybko i zapobiega rozwojowi choroby, która już poraziła roślinę. Druga natomiast zabezpiecza ją na dłuższy czas przed ponownymi infekcjami. Klienci znają tego typu kompozycje i cenią je ze względu na skład, skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów – mówi Michał Filipowski z firmy INNVIGO. – Chcielibyśmy z dumą poinformować, że wprowadziliśmy na rynek takie dwuskładnikowe rozwiązanie. To Klapton 33 WG, który ma w składzie boskalid, czyli pierwszą w naszym portfolio substancję aktywną z prestiżowej grupy SDHI. Drugą substancją jest bardzo wszechstronna piraklostrobina, należąca do grupy strobiluryn. Klapton 33 WG spełnia wszystkie wymogi, jakie producenci warzyw stawiają najlepszym fungicydom, a do tego jest dostępny w konkurencyjnej cenie i pozwala polskim plantatorom na realne oszczędności.
Kompozycja sprawdzonych substancji aktywnych
Klapton 33 WG zawiera boskalid, należący do grupy SDHI (anilidów) – najnowszych substancji fungicydowych, wprowadzanych na rynek przez koncerny po 2000 roku. Był to kolejny etap rozwoju tego segmentu produktów, po triazolach czy morfolinach, które zaczęły być stosowane w latach 90. XX wieku. Największa różnica między SDHI a innymi grupami polega na sposobie działania. Boskalid, który jest tego dobrym przykładem, stosuje się nalistnie. Substancja ta wnika do tkanki, do górnej warstwy liścia, po czym przenika aż do dolnej warstwy, dzięki czemu zapewnia mu pełną ochronę. Kolejną zaletą boskalidu jest szybkie przemieszczanie się w obrębie liścia, aż do jego wierzchołków i brzegów. Inne typy fungicydów zabezpieczają tylko górną powierzchnię liści, a ponieważ patogeny grzybowe mogą wnikać w nie od różnych stron i swobodnie rozprzestrzeniać się, takie działanie jest zdecydowanie niewystarczające. Dodatkowym atutem szybkości wnikania boskalidu i uzyskania działania zabezpieczającego już po kilku godzinach jest fakt, że w razie wystąpienia po zabiegu opadów deszczu nie dochodzi do jego zmycia.
Druga substancja aktywna fungicydu Klapton 33 WG, czyli piraklostrobina, należy do nieco starszej grupy strobiluryn. Piraklostrobina jest szeroko wykorzystywana na świecie zarówno w uprawach rolniczych, jak i sadowniczych – także egzotycznych z polskiej perspektywy. Zwalcza ona szerokie spektrum chorób grzybowych, a jej wyróżnikiem jest bardzo dobre działanie translaminarne i systemiczne. Przemieszcza się z sokami roślinnymi w głąb tkanek, dociera do wszystkich części i chroni je, zapewniając długotrwałe zabezpieczenie. Nawet jeżeli patogenom uda się ominąć chronione liście i wniknąć inną drogą, to napotkają na krążącą w roślinie piraklostrobinę, która je zwalczy. Te cechy sprawiają, że piraklostrobina doskonale uzupełnienia właściwości boskalidu.
Warto podkreślić, że strobiluryny powodują dodatkowo tzw. efekt zieloności, czyli zwiększają wydajność fotosyntezy. Bez wątpienia jest to ważne w przypadku zastosowania tej substancji w zbożach, natomiast trzeba docenić takie działanie również w uprawach warzywnych. Przekłada się ono na zmniejszenie stresów występujących np. na skutek suszy czy zbyt dużego nasłonecznienia, co mogłoby wpływać na pogorszenie jakości plonów. Strobiluryny poprawiają również ich wybarwienie i twardość skórki.
Klapton 33 WG w ochronie warzyw i nie tylko
Klapton 33 WG to bardzo uniwersalny, skuteczny preparat, skomponowany zgodnie z najwyższymi standardami rynkowymi. Zawiera dwie substancje aktywne o komplementarnych cechach. Boskalid działa natychmiastowo i od razu zwalcza choroby, piraklostobina odpowiada za zabezpieczenie przeciw patogenom grzybowym przez dłuższy czas.
– Nasz nowy fungicyd Klapton 33 WG ma bardzo szeroką rejestrację w ochronie warzyw – w ziemniakach, cebuli, kapuście, pomidorach uprawianych w polu i pod osłonami oraz w licznych warzywniczych uprawach małoobszarowych. Może być stosowany również w roślinach jagodowych, w tym w truskawce i malinie, w aronii, czarnej porzeczce, wiśni, w innych owocach, a nawet w roślinach ozdobnych – wyjaśnia Michał Filipowski z INNVIGO.
Jeżeli chodzi o zastosowania małoobszarowe, Klapton 33 WG ma rejestrację zarówno w wybranych uprawach gruntowych, jak i pod osłonami. To m.in. burak ćwikłowy, seler korzeniowy i naciowy, rzodkiewka, brokuł, kalafior, kapusta brukselska, szparagi, sałata, endywia, szpinak, rukola, pietruszka korzeniowa i naciowa. Pełną listę upraw, szczegółowe zalecenia dotyczące stosowania i dawkowania plantatorzy znajdą w etykiecie produktu.
oprac, e-red, ppr.pl