Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki gościł w czwartek ministra środowiska i rolnictwa landu Saksonia Thomasa Schmidta.
Spotkanie odbyło się na zaproszenie strony polskiej i było kontynuacją serii wcześniejszych dyskusji na temat rozwoju obszarów wiejskich, prowadzonych w 2017 r. w Dreźnie i w Berlinie.
Głównym tematem rozmów była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, jej uproszczenie i dalszy rozwój po 2020 r.
Wiceminister Ryszard Zarudzki podkreślił dotychczasową bardzo dobrą współpracę obu stron oraz zbieżność stanowisk w kwestii trwającej reformy WPR. Wskazał, że spotkanie odbywa się w szczególnym czasie, gdy rozpoczął się formalny proces dyskusji na temat kierunków zmian WPR i finansowania tej polityki, jak również w przededniu ogłoszenia przez Komisję Europejską Wieloletnich Ram Finansowych na okres po 2020 roku.
Minister Środowiska i Rolnictwa landu Saksonia podkreślił oczekiwania Saksonii dotyczące zdecydowanego uproszczenia zasad wdrażania WPR i uporządkowania przepisów w zakresie kontroli. Istotą przyznawania funduszy powinna być realizacja założonego celu, a nie szczegółowy sposób jego osiągnięcia.
Polska i Saksonia zwróciły uwagę na konieczność zakończenia prac nad reformą WPR w bieżącym roku, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zaplanowanymi na maj 2019 r., wskazując na konieczność ścisłej współpracy z instytucjami UE na wszystkich szczeblach. Ministrowie byli zgodni, że uproszczenie regulacji UE jest bardzo istotną kwestią trwającej na forum UE reformy WPR, jednak dla dalszych merytorycznych dyskusji na forum UE kluczowe będzie szczegółowe określenie celów, jakie powinna realizować nowa WPR.
Saksonia i Polska zadeklarowały gotowość do dalszej współpracy i konstruktywnej dyskusji nad reformą WPR i rozwojem obszarów wiejskich, jak również nad szeregiem innych kwestii, ważnych dla obu stron, jak innowacje w rolnictwie, transfer wiedzy i, związany z tym, rozwój doradztwa rolniczego.
MRiRW