Wójt zachodniopomorskiej gminy Bielice, a także jej sekretarz i skarbnik usłyszeli zarzuty związane m.in. z podpisywaniem umów z parabankami – poinformowała we wtorek szczecińska prokuratura okręgowa.
Policjanci z komendy wojewódzkiej zatrzymali w poniedziałek na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie wójta Bielic, sekretarza i skarbnika – wynika z informacji prokuratury. Tego samego dnia cała trójka usłyszała zarzuty.
Pełniący obowiązki wójta Bielic Zdzisław T. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień, skutkujący wyrządzeniem gminie szkody w wielkich rozmiarach, chodzi o nieco ponad 1,3 mln zł. T. podpisał umowy z parabankami i nierzetelnie prowadził księgi rachunkowe. T. usłyszał także zarzut związany z przestępstwem korupcyjnym.
Z kolei pełniąca funkcję sekretarza gminy Kamelia W., która czynnie współdziałała z wójtem w popełnieniu czynu o charakterze korupcyjnym, usłyszała zarzut łapownictwa.
Natomiast pełniąca funkcję skarbnika Halina B., współdziałająca z T. w wyrządzeniu gminie szkody, usłyszała zarzut przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w związku z innymi przestępstwami.
Prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie wobec Zdzisława T. i Kameli W. na dwa miesiące. Wobec B. zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym; zawieszenie w czynnościach skarbnika, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi i świadkami oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania paszportu.
Z ustaleń śledztwa wynika, że funkcjonariusze publiczni zawarli umowy z parabankami naruszając szereg przepisów prawa, w szczególności ustawy o finansach publicznych, rachunkowości, prawa zamówień publicznych, przejawiających się m.in. w przekraczaniu limitów zadłużenia przewidzianych w uchwałach Rady Gminy Bielice za lata 2012 – 2015, prowadzeniu nierzetelnie ksiąg rachunkowych oraz przedstawianiu niezgodnego z rzeczywistością obrazu kondycji finansowej gminy w sprawozdaniach budżetowych i finansowych za lata 2012-2014.
Działania całej trójki doprowadziły do sytuacji zagrażającej utracie płynności finansowej gminy, wobec braku możliwości bieżącego regulowania zobowiązań i skutkowało wyrządzeniem gminie szkody w wielkich rozmiarach.
Wątek objętymi zarzutami korupcyjnymi związany jest z jedną z inwestycji realizowanej w gminie. W postępowaniu administracyjnym związanym z realizacją inwestycji T., współdziałając z W. uzależnił zaniechanie złożenia odwołania od decyzji o pozwoleniu na budowę od wydania przez członka zarządu spółki związanej z tą inwestycją kwoty ponad 1,2 mln zł z tytułu rzekomego obniżenia wartości nieruchomości położonych w pobliżu inwestycji.
Śledztwo w tej sprawie wszczęto na początku 2016 r. na skutek zawiadomienia wojewody zachodniopomorskiego oraz prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, złożonych z nieprawidłowościami ujawnionymi w trakcie kontroli gospodarki finansowej gminy Bielice za lata 2011-2014.
Za popełnienie zarzucanych podejrzanym przestępstw grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.(PAP)
autor: Kacper Reszczyński