Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wojciechowski chce ograniczać dopłaty dla rolników

19 grudnia 2023
Wojciechowski chce ograniczać dopłaty dla rolników

Dyskusje na temat przyszłego kształtu kolejnej reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) nabierają tempa. Według unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego trzeba ograniczyć dopłaty dla rolników, aby sprostać przystąpieniu do UE potęgi w tym sektorze, jaką jest Ukraina- pisze w swoim najnowszym materiale dotyczącym rolnictwa EURACTIV.PL

Na niedawnej konferencji poświęconej perspektywom dla rolnictwa Janusz Wojciechowski stwierdził, że Unia powinna zapobiec sytuacji, w której członkostwo Ukrainy przyczyni się do rosnącego trendu koncentracji gruntów w Europie.

– Znacząca część ukraińskiego rolnictwa jest zdominowana przez duże gospodarstwa rolne – przypomniał, oceniając, że UE powinna „unikać wypłacania dotacji takim koncernom”. 

Według Wojciechowskiego obowiązkowy system ograniczania dopłat w całej UE byłby „dobrą odpowiedzią” na koncentrację gruntów i fakt, że przeciętne ukraińskie gospodarstwa są zdecydowanie większe niż te w UE.

Obecnie państwa członkowskie UE mają prawo dobrowolnie ograniczyć wysokość płatności bezpośrednich, jakie mogą otrzymać poszczególne gospodarstwa, aby zapobiec nadmiernemu korzystaniu z dopłat przez duże gospodarstwa. Według unijnych danych w 2019 r. 80 proc. płatności trafiło do 20 proc. największych gospodarstw rolnych. 

Wypowiedź komisarza odzwierciedla rosnące obawy dotyczące wpływu, jaki włączenie Ukrainy do Unii Europejskiej będzie miało na unijny sektor rolno-spożywczy. 

W ubiegłym miesiącu wyciekł dokument opracowany przez sekretariat generalny Rady UE, z którego wynika, że Ukraina będzie kwalifikować się do otrzymania 96,5 mld euro z funduszy Wspólnej Polityki Rolnej w siedmioletnim okresie budżetowym. Doprowadzi to do cięć o około 20 proc. w dotacjach rolnych dla obecnych państw członkowskich UE.

Tymczasem w październiku wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka ocenił, że członkostwo Ukrainy w UE prawdopodobnie spowoduje przeredagowanie WPR, co doprowadzi do zakończenia programu dopłat rolnych w znanej nam formie.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: EURACTIV.PL


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę