Zastanawiasz się, który napój - yerba mate czy kawa - bardziej wspomaga koncentrację i ma lepszy wpływ na organizm? Postaramy się przybliżyć właściwości każdego z nich.
Podobieństwa między kawą a yerba mate
Najważniejsze podobieństwa między napojem yerba mate a kawą to duża dawka kofeiny, bogactwo przeciwutleniaczy oraz wspomaganie naturalnej aktywności psychofizycznej człowieka. Wartość odżywcza i prozdrowotna obydwu napojów jest także podobna, chociaż dalej jest przedmiotem badań naukowych. Naukowcy badają m.in. przeciwzapalne działanie naparów oraz ewentualne działanie przeciwnowotworowe. Opierając się jednak na sprawdzonych danych, można przedstawić różnice między kawą a yerba mate.
Picie yerba mate - zalety
Napar yerba mate ma mocne działanie pobudzające. Skutecznie stymuluje pracę mózgu, wspomaga koncentrację oraz decyzyjność. Zdecydowanie zmniejsza też senność i pobudza do działania. Co ciekawe, herbata yerba mate zmniejsza także zmęczenie przy pracy fizycznej. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości witamin A i C. Przy kontrolowanym, długofalowym użyciu zaobserwowano pozytywny wpływ na układ krążenia oraz poziom tzw. złego cholesterolu.
Osoby zmagające się z apatią oraz wypaleniem ucieszy fakt, że w przypadku regularnego picia yerba mate mogą liczyć na poprawę nastroju. Dzięki witaminom z grupy B oraz dużej ilości magnezu, yerba mate korzystnie wpływa na stabilizację nastroju. Właściwości yerba mate obejmują także udowodnione naukowo działanie antyoksydacyjne oraz wspomające poczucie sytości. Dlatego picie naparu yerba mate polecane jest osobom na diecie czy podczas treningu.
Właściwości yerba mate
Wszystkie rodzaje yerba mate mają też swoje zastrzeżenia. Nie są polecane osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz niektórymi schorzeniami układu pokarmowego m.in. chorobą wrzodową. Podczas antybiotykoterapii należy pić yerba mate jedynie po konsultacji z lekarzem. Rozmowa ze specjalistą zalecana jest także dla kobiet w ciąży oraz karmiących.
Yerba mate nie odcina też swojego pobudzającego wpływu tak nagle jak ciemna kawa. Energia do działania nie wyłącza się tuż po zaprzestaniu działania herbaty yerba mate. Tam, gdzie kawa stymuluje jedynie pobudzenie i wzrost koncentracji, yerba mate wspiera również siły witalne.
Właściwości zdrowotne yerba mate
Susz yerba mate polecany jest do tworzenia napojów dla sportowców. W przeciwieństwie do kawy, nie wypłukuje z organizmu cennych substancji odżywczych. Wręcz przeciwnie - dostarcza pełnej gamy minerałów wraz z bogactwem witamin. Do tego skutecznie podnosi poziom energii, dając pozytywnego kopa przed treningiem czy ćwiczeniami.
Porównanie picia kawy
Głównym powodem dla którego większość ludzi sięga rano po kawę, jest jej natychmiastowe działanie. Krótkotrwale pobudza metabolizm, a dawka kofeiny szybko przenika barierę krew-mózg. Dlatego możemy liczyć na prędką, lecz przemijającą poprawę koncentracji oraz uwagi. Przy umiarkowanym, systematycznym spożyciu udowodniono zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób Alzheimera oraz Parkinsona.
Z drugiej strony, nawyk picia kawy prowadzi m.in. do wypłukiwania magnezu wraz z innymi minerałami z organizmu, przebarwienia zębów oraz rozdrażnienia. Z kawy nie skorzystają kobiety w ciąży, karmiące, osoby z nadciśnieniem oraz chorobami układu pokarmowego. Lista jest jeszcze dłuższa, obejmuje też osoby regularnie przyjmujące leki. Z niektórymi z nich kawa może reagować w niepożądany sposób. Do skutków picia kawy w dużych ilościach zaliczyć można gwałtowny spadek pobudzenia, gdy napój przestanie działać.
Jak smakuje yerba mate?
Smak kawy poznajemy dość szybko, jeszcze wcześniej zaś jej aromat. Yerba mate powstaje zaś z liści ostrokrzewu paragwajskiego, występującego naturalnie w Ameryce Południowej. Picie tradycyjnej yerby nie każdemu podejdzie - jednak na rynku istnieje ponad marek i oryginalnych mieszanek. Paragwajska yerba mate może wydawać się cierpka i gorzkawa - warto jednak przyjrzeć się mieszankom z naturalnymi aromatami. Warto przetestować wiele smaków yerba mate, bo ten niezwykły napój nie tylko pobudzi, ale i odżywi. Fanom kawy nic nie zastąpi aromatu małej czarnej, ostrokrzew paragwajski powinien jednak dołączyć do naszej diety jako źródło energii oraz cennych składników.
Herbata yerba mate a kawa zbożowa
Yerba mate cechuje odświeżająca goryczka. Fanów zdrowych i pysznych napojów zadowoli zaś kawa zbożowa. Przeciwdziała zaparciom oraz wspiera układ pokarmowy, polecana jest więc osobom, które trapią schorzenia z nim związane. Podobnie jak działa yerba mate, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz pobudza układ nerwowy. Gdy nie można zacząć pić yerba mate, dobrą alternatywą będzie zbożowa kawa. Jeśli liczą się dla Ciebie przede wszystkim właściwości pobudzające i odżywcze, postaw na yerba mate.