Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wino w służbie apetytu. Czym jest aperitif?

10 lipca 2021
Wino w służbie apetytu. Czym jest aperitif?

Doskonałe jedzenie świetnie komponuje się z wysokiej jakości trunkami - to wiedza powszechnie znana. Niestety w Polsce nie każdy wie, że niektóre alkohole świetnie sprawdzają się nie tylko jako dodatki do potraw, ale także jako doskonałe „pobudzacze apetytu”. Jakie wino najlepiej sprawdzi się w roli aperitifu?

Aperitif - czym jest i jakie są jego początki? 

Pierwsze wzmianki o tym rodzaju alkoholu pochodzą z V wieku naszej ery, gdy wspomniał o nim wczesnochrześcijański asceta i biskup - Diadoch z Fotyki. Musiało minąć jednak ponad tysiąc lat, aby ten alkohol doczekał się większego rozgłosu i zdobył ogromną popularność - szczególnie w krajach Europy Zachodniej i basenu Morza Śródziemnego. 

 

Słowo apéritif ma korzenie w łacinie, gdzie czasownik aperire oznacza „otwierać”. Niewątpliwie nowym otwarciem dla tego trunku było wynalezienie w XVIII wieku wermutu, który do dzisiaj jest jednym z głównych napojów podawanych, by pobudzić apetyt. Kolejnym przełomem było opracowanie receptury koktajlu Dubonnet, który ze względu na zawartość chininy, spożywany był przez żołnierzy chcących uchronić się przed malarią, a obecnie jest ulubionym napojem alkoholowym królowej Elżbiety II. 

 

Przez szereg lat gama aperitifów poszerzyła się znacząco, a każdy kraj, w którym pije się tego rodzaju trunek, wykształcił swoje własne preferencje. Istnieje jednak pewna tendencja, która łączy większość tego typu alkoholi - prędzej są one wytrawne, gorzkie, niż słodkie. Niezależnie, czy mowa o winie, czy dowolnym innym napoju alkoholowym, jeżeli ma on stanowić dobry aperitif, musi być w miarę lekki, aby nie dawać wrażenia sytości, a także na tyle wytrawny, by pobudzać wydzielanie soków żołądkowych. Unika się trunków słodkich, które mogą być potraktowane jako deser, zaburzając w ten sposób naturalną kolejność podawania dań. 

 

 

Czy tylko wino może być aperitifem? 

Absolutnie nie! Różnorodność jest niesłychana - jako aperitif można podać szereg różnych alkoholi. Doskonałym przykładem jest Francja, która ma bogatą tradycję podawania trunków przed posiłkiem, która znacząco różni się pomiędzy poszczególnymi regionami - „południowcy” uwielbiają anyżowy likier pastis, mieszkańcy Normandii gustują w brandy Calvados, lecz wielu Francuzów z całego kraju pije przed posiłkiem wytrwanego szampana czy kieliszek świeżego, lekkiego, czerwonego Beaujolais nouveau. 

 

We Włoszech sytuacja wygląda podobnie - mieszkańcy słonecznej Italii piją zarówno wino, jak i ziołowy wermut. Ostatnio natomiast króluje moda na koktajle oparte o gorzkie likiery, takie jak Campari czy Aperol. Grecy kochają anyżowe ouzo, podobnie jak mieszkańcy wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, którzy podają przed jedzeniem arak. 

Jakie wino podać w roli aperitifu? 

Pomimo dominacji wszelkich anyżówek i gorzkich likierów, świat aperitifów pozostaje otwarty dla wina. W tej kategorii jednym ze zdecydowanych liderów jest hiszpańskie jerez, znane bardziej jako sherry, które od kilkuset lat króluje na stołach w Wielkiej Brytanii - ale nie tylko. To wzmacniane wino uchodzi za jedne z najlepszych w swoim rodzaju i doskonale sprawdza się jako alkohol na pobudzenie apetytu, szczególnie w swojej wytrawnej odsłonie: Dry lub Fino. 

 

Kolejnym doskonałym wyborem jest wytrawne lub półwytrawne wino musujące, takie jak wspominany przez nas wcześniej szampan. W roli aperitifu doskonale sprawdzi się także prosecco, cava oraz uważana ostatnimi czasy za główną rywalkę szampana - franciarcorta. Bąbelki oraz wytrawny aromat doskonale pobudzają apetyt i rozluźniają ciało, przygotowując je na wspaniałe doznania smakowe związane z posiłkiem. W roli aperitifu dobrze spiszą się także lekkie, wytrawne, białe wina ze szczepów Riesling czy Sauvignon. Nie należy obawiać się także win czerwonych czy różowych, jednak warto mieć z tyłu głowy kolejność podawania win: białe przed czerwonymi, a wytrawne przed słodkimi. Reguły są jednak po to… by czasem je łamać! 

 

Podsumowując, aperitif ma być trunkiem, który nie zdominuje przyjęcia, a pobudzi apetyt, przygotuje podniebienie na doskonałe potrawy i zrelaksuje ciało przed ucztowaniem. Ilość różnorodnych aperitifów jest ogromna, dlatego warto eksperymentować!

 


POWIĄZANE

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...

Wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że gry losowe, jak sama nazwa wskazuje, nigdy...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę