Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują decyzję Stałego Komitetu Konwencji Berneńskiej jako pierwszy konkretny krok w kierunku obniżenia statusu wilka na poziomie UE.
Europejska społeczność rolnicza z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą decyzję Stałego Komitetu Konwencji Berneńskiej w Strasburgu o postępie w propozycji zmiany statusu załącznika wilka. Ta zmiana jest kluczowa dla umożliwienia działań zarządzania populacją wilków w całej Europie.
Ochrona wilków w UE od 1992 roku doprowadziła do powrotu i ponownej kolonizacji gatunku, który był na skraju zagłady; jednak 30 lat z odpowiednim zarządzaniem, w tym chwytaniem, transportem i odstrzałem, odbywającym się tylko na mocy derogacji, nie jest długoterminowym rozwiązaniem ani nie odpowiada rzeczywistości w wielu państwach członkowskich. Niemniej jednak, niezamierzone konsekwencje niekontrolowanego ponownego wprowadzenia wilków dla hodowców zwierząt gospodarskich i społeczności wiejskich nie zostały odpowiednio uwzględnione.
Copa i Cogeca od dawna apelują o uznanie rzeczywistych wyzwań stawianych przez populacje wilków i pilną potrzebę działania. Cieszymy się, że instytucje Unii Europejskiej słuchają potrzeb rolników i mieszkańców wsi, mimo wielu nacisków ze strony tych, którzy często nie muszą radzić sobie z konsekwencjami ataków. Ta decyzja zapewni europejskim hodowcom zwierząt gospodarskich większy spokój ducha, ponieważ drapieżnictwo pozostaje stałym obciążeniem psychicznym, które przyczynia się do kruchości pasterstwa w wielu regionach.
Teraz czekamy na ostateczne przyjęcie tej propozycji 7 marca 2025 roku i na ścisłą współpracę z instytucjami UE nad nadchodzącym aktem delegowanym. Ten kluczowy krok sformalizuje te zmiany, torując drogę do prawdziwie harmonijnego współistnienia wilków, hodowców zwierząt gospodarskich i społeczności wiejskich w całej UE27 i szerszym regionie europejskim.
oprac, e-mk, ppr.pl