MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Morawiecki: brakuje nam silnych instytucji i stabilnego prawa

10 sierpnia 2017
Morawiecki: brakuje nam silnych instytucji i stabilnego prawa

Dla wsparcia rozwoju gospodarczego brakuje Polsce silnych instytucji, stabilnego prawa i sprawnego wymiaru sprawiedliwości - ocenił podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

 "My w Polsce najbardziej potrzebujemy nie tyle ducha przedsiębiorczości, bo my mamy tego ducha przedsiębiorczości. (...) To czego nam brakowało i brakuje, to silnych instytucji. Silnych, sprawnych instytucji, stabilnego prawa, bardzo sprawnego wymiaru sprawiedliwości, który nie byłby hamulcowym rozwoju gospodarczego, tylko byłby wsparciem dla rozwoju gospodarczego" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że brakuje nam też wizji długofalowego rozwoju "abyśmy mogli zapatrzyć się na cel jakim jest przegonienie tych najlepszych, tych zawansowanych technologicznie, zarówno w tym rozwoju takim materialnym, ale też niematerialnym, kulturowym, co też świadczy o sile i o rozwoju danej gospodarki i danego kraju" - stwierdził wicepremier.

Zdaniem Morawieckiego, brak silnych instytucji i brak współpracy pomiędzy instytucjami, jest naszą pietą achillesową.

"Można powiedzieć, że wzmocnienie państwa jest główną przyczyną sukcesu, który odnosimy na polu uszczelnienia podatku, bo - bez bardzo poważnego potraktowania tego problemu - nie byłoby tych naszych osiągnięć" - powiedział wicepremier.

"My daliśmy sobie wmówić ma początku lat 90-tych (...), że jedyna droga to droga pełnego otwarcia. Jaką gospodarkę dzisiaj mamy, jakie pułapki, pułapkę średniego rozwoju, pułapkę niskich marż i niskiej produktywności, zidentyfikowane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, to państwo doskonale wiecie" - dodał.

Morawiecki stwierdził, że na przestrzeni ostatnich 400 - 500 lat doganialiśmy już światowego technologicznego lidera kilka razy, jednak nigdy nie byliśmy tak blisko jak teraz, gdy dolar się tak bardzo osłabił.

Powiedział, że PKB na głowę w Polsce to 27 tys. USD w cenach siły nabywczej, a PKB w USA, które są światowym liderem technologicznym to 56 tys. USD.

 

(PAP) pif/ skr/


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę