europejskie forum rolników 2025

Zakończyły się konsultacje programu "Za życiem"

5 października 2017
Zakończyły się konsultacje programu "Za życiem"

Zmiany w Kodeksie pracy i dostosowanie terapii zajęciowej osób z niepełnosprawnościami do potrzeb rynku pracy zapowiedzieli w Opolu przedstawiciele MRPiPS oraz PFRON. Opolszczyzna była ostatnim województwem, w którym prowadzono konsultacje programu "Za życiem".

Na konferencji prasowej przedstawiciele ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych relacjonowali w środę m.in. efekty prac nad programem kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", którego celem jest pomoc m.in. niepełnosprawnym i ich opiekunom.

"Dzięki konsultacjom społecznym, które będą podsumowane na ogólnopolskiej konferencji 18 października, będziemy przygotowywali nie tylko szereg modyfikacji, ale także nowych rozwiązań, które powinny pomóc niepełnosprawnym" - zapowiedział dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w MRPiPS Mirosław Przewoźnik.

"Już teraz widzimy pierwsze pozytywne efekty naszych prac. Dzięki sytuacji ekonomicznej i wprowadzonym przez rząd programom wsparcia, stopa bezrobocia wśród niepełnosprawnych jest na rekordowo niskim poziomie. W latach 2013-2014 bezrobocie wśród niepełnosprawnych rosło, aby osiągnąć w 2015 roku 13 proc. Dzisiaj ten wskaźnik spadł do rekordowo niskiego poziomu 8 proc. Także wskaźnik aktywności zawodowej wzrósł z 22 do 27,1 proc. Można powiedzieć, że pracownik niepełnosprawny stał się także pracownikiem poszukiwanym" - podkreślił.

Zdaniem Przewoźnika, kolejne propozycje w ramach programu "Za życiem" powinny w jeszcze większym stopniu zachęcić pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Służyć temu ma m.in. uelastycznienie przepisów Kodeksu pracy. Propozycja MRPiPS zakłada, że rodzice osób niepełnosprawnych mogliby wnioskować do pracodawcy o wprowadzenie elastycznych godzin pracy oraz o wykonywanie jej w formie telepracy.

Lepiej przystosowane do potrzeb potencjalnych pracodawców miałby też programu warsztatów terapii zajęciowej.

Zastępca prezesa PFRON Tomasz Maruszewski poinformował, że w 2016 roku na warsztaty terapii zajęciowej, którymi objęto 206 tysięcy osób, jego instytucja wydała 419 mln złotych. Jak zaznaczył, w ocenie PFRON, zbyt mała liczba uczestników terapii znajduje zatrudnienie. Aby to zmienić Fundusz zamierza wprowadzić praktyki zawodowe dla uczestników warsztatów oraz utworzyć Kluby Uczestników Terapii.

Uczestnicy konferencji zapowiedzieli także zmiany w prawie, mające na celu zwiększenie wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Jednym z nich ma być wydłużenie okresu pobierania specjalnego zasiłku wychowawczego z 14 do 30 dni w ciągu roku i podniesienie wieku osób, na które taki zasiłek przysługuje - z 14 do 18 lat. Jak podkreślił Przewoźnik, program "Za życiem" ma wielopłaszczyznowy wymiar, obejmujący także zagadnienia budowy mieszkań dla osób niepełnosprawnych i lokali chronionych oraz wspieranie kobiet w ciąży i matek z małoletnimi dziećmi.

W Polsce jest ok. 5 mln osób z niepełnosprawnościami, z których 3,1 mln ma stosowne orzeczenia. Osoby z niepełnosprawnościami stanowią 12,2 proc. społeczeństwa.

Celem programu "Za życiem" jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Na program "Za życiem" w ciągu 5 lat jego realizacji zaplanowano 3,7 mld zł; w 2017 r. - 511 mln zł.(PAP)

Marek Szczepanik (PAP)


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę