Przedłużone o kolejny rok zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport do Unii Europejskiej weszło w życie 6 czerwca, zgodnie z rozporządzeniem przyjętym przez Radę Unii Europejskiej 13 maja.
Te tzw. autonomiczne środki handlowe będą obowiązywać do 5 czerwca 2025 r.
Bankomaty nie tylko wesprą ukraińską gospodarkę, ale także zabezpieczą interesy unijnych interesariuszy: zawierają wzmocniony mechanizm ochronny, a hamulec bezpieczeństwa dotyczy jaj, drobiu, cukru, owsa, kukurydzy, kasz i miodu.
"To odnowienie silnego wsparcia gospodarczego UE dla Ukrainy następuje w kluczowym momencie, gdy kraj ten zmaga się z ponownym atakiem wojskowym. Te środki przeciwlotnicze to nie tylko gest solidarności i stabilności, ale także gospodarcze koło ratunkowe" – powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis. "Jednocześnie obejmują one obecnie silniejsze zabezpieczenia dla wrażliwych sektorów rolnych UE, stanowiąc odpowiedź na uzasadnione obawy wyrażane przez naszych rolników i państwa członkowskie. Udało nam się osiągnąć właściwą równowagę, a jednocześnie nadal pracujemy nad znalezieniem długoterminowych rozwiązań w ramach układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą.
W oficjalnym komunikacie prrsowym Komisji Europepjskiej czytamy:
Zawieszenie ceł przywozowych i kontyngentów na ukraiński eksport do Unii Europejskiej zostało przedłużone o kolejny rok, po dzisiejszym wejściu w życie rozporządzenia przyjętego przez Radę 13 maja. Tym samym UE po raz kolejny wywiązuje się ze swojego zobowiązania do pozostawania z boku i wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Te tzw. autonomiczne środki handlowe są filarem wsparcia UE dla ukraińskiej gospodarki, zapewniając dostęp do rynku UE w obliczu nieustającej agresji Rosji.
Środki te uwzględniają również obawy zainteresowanych stron w UE i zawierają wzmocniony mechanizm ochronny, a hamulec bezpieczeństwa ma zastosowanie do jaj, drobiu, cukru, owsa, kukurydzy, kasz i miodu. Nowe bankomaty będą obowiązywały do 5 czerwca 2025 r.
Wiceprzewodniczący wykonawczy i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział: Odnowienie silnego wsparcia gospodarczego UE dla Ukrainy następuje w kluczowym momencie, gdy kraj ten zmaga się z ponowną napaścią wojskową. Te środki zarządzania ruchem lotniczym są nie tylko gestem solidarności i stabilności, ale także gospodarczym kołem ratunkowym. Jednocześnie obejmują one obecnie silniejsze zabezpieczenia dla wrażliwych sektorów rolnych UE, stanowiąc odpowiedź na uzasadnione obawy wyrażane przez naszych rolników i państwa członkowskie. Udało nam się znaleźć właściwą równowagę, a jednocześnie nadal pracujemy nad znalezieniem długoterminowych rozwiązań w ramach układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą. W ten sposób nasze przesłanie jest jasne: przyszłość Ukrainy leży w sercu Unii Europejskiej".
oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: ec.europa.eu