„II Mazurskie Pieczenie Chleba w rocznicę Bitwy pod Krechowcami”, które odbyło się w Lubajnach 25 lipca 2021 r. było okazją dla lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich do wymiany doświadczeń związanych z kultywowaniem tradycji kulinarnych. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Gminę Ostróda przy współudziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie.
Spotkanie w Lubajnach było jednocześnie miejscem ogłoszenia wyników I etapu Konkursu Kulinarnego „Bitwa regionów 2021” na Warmii i Mazurach. Wydarzenie rozpoczęło się dziękczynną Mszą Świętą, po której Bogusław Fijas, Wójt Gminy Ostróda powitał przybyłych gości i uczestników.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Bogusława Orzechowska, Senator RP, Gustaw Marek Brzezina, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Grzegorz Kierozalski, Dyrektor OT KOWR w Olsztynie oraz Mieczysław Włos, Zastępca Dyrektora OR ARiMR w Olsztynie.
Jedną z przygotowanych przez organizatorów atrakcji był pokaz Musztry Paradnej Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego poprowadzonej przez Rotmistrza Adama Sujeckiego. Obecność ułanów była również okazją do przybliżenia tradycji oraz historii obecności koni w Wojsku Polskim.
Na niedzielną uroczystość przybyły uczestniczki tegorocznej Bitwy Regionów, które zachwyciły wszystkich regionalnymi potrawami z Warmii i Mazur przygotowanymi w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. W filmowej odsłonie, w barwach natury, w pięknych strojach, z pieśnią i tańcem, pokazały bogactwo i różnorodność lokalnych tradycji kulinarnych.
Na wyniki konkursu czekało 38 kół z województwa warmińsko-mazurskiego. Ze względu na dużą różnorodność potraw i bardzo wyrównany poziom Komisja Konkursowa przyznała dodatkowo dwa wyróżnienia. Grzegorz Kierozalski wraz z Bogusławem Fijasem wręczyli nagrody zwycięskim Kołom. Koło Gospodyń Wiejskich, które zajęło pierwsze miejsce będzie reprezentować woj. warmińsko-mazurskie w Finale Ogólnopolskim podczas Krajowej Wystawy Rolniczej oraz Dożynek Jasnogórskich.
I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu - Dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach,
II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Sedrankach – „Babie uszy”,
III miejsce – „Przyjaciele Zimnej Wody” – „Gulasz z sarny” marynowany w czerwonym winie z nutą rozmarynu i gorzkiej czekolady.
Wyróżnieni:
Koło Gospodyń Wiejskich Luba w Lubajnach - Gęsie dzyndzałki z modrą kapustą,
Koło Gospodyń Wiejskich w Pietrzwałdzie - Rolada z królika zagrodowego z leśnymi grzybami i ekologicznymi warzywami.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2288954124567814&id=328790637250849
KOWR