europejskie forum rolników 2025

Utrzymuje się silny wzrost cen zbóż

21 listopada 2018
Utrzymuje się silny wzrost cen zbóż

GUS opublikował wczoraj dane nt. cen skupu produktów rolnych w październiku 2018 r. Wskazały one na szeroki zakres wzrostu cen w ujęciu rocznym. Najsilniej zwiększyły się ceny zbóż, w tym w szczególności (kukurydzy o 27,6% r/r, żyta o 27,5% oraz pszenżyta o 27,4%), co jest efektem suszy jaka wystąpiła w br. w Europie.

W kolejnych miesiącach czynnikiem stabilizującym ceny zbóż będą ich znaczące światowe zapasy zgromadzone w poprzednich latach. Ze względu na suszę silnie wzrosły także ceny ziemniaków (18,5% r/r), których tegoroczne zbiory są szacowane przez GUS na poziomie o ok. 19% niższym niż w 2017 r.

Nieznaczny wzrost cen w ujęciu rocznym odnotowano także w przypadku drobiu (2,2%) oraz bydła (1,0%), co jest efektem utrzymującego się silnego popytu zagranicznego na drób i wołowinę. Spadek cen odnotowano jedynie w przypadku trzody chlewnej (-9,1%) oraz mleka (-7,6%). Oba te rynki charakteryzują się występowaniem zjawiska cykliczności cen i znajdują się one obecnie w spadkowej fazie cyklu.

Opublikowane wczoraj dane stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym inflacja cen żywności obniży się w IV kw. br. do 1,4% r/r wobec 2,2% w III kw. ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy sprzed roku, a w całym 2018 r. wyniesie 2,7% r/r. Jednocześnie prognozujemy, że w całym 2019 r. inflacja cen żywności wzrośnie do 3,1%.

 

Credit Agricole

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

(WASZYNGTON, D.C., 2 kwietnia 2025 r.) — Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczon...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłasza nabór rolników do nowo tworzonych zespołów r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę