Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Urodzaj na... rysie. Mamy 14 młodych

6 września 2021
Urodzaj na... rysie. Mamy 14 młodych

Rózia, Mniszka, Szelma, Chyża i Luna - młode rysice wypuszczone w ramach programu reintrodukcji tego gatunku w północno-zachodniej Polsce zostały mamami! Dzięki umieszczonym przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze fotopułapkom możemy podejrzeć rysie harce.

 

Od 2019 roku ZTP przy współpracy z WWF Polska wypuściło na wolność 63 rysie, głównie w województwie zachodniopomorskim. To nie pierwsze młode, który przyszły na świat na wolności, ale ten rok przyniósł prawdziwy urodzaj.  W  jednym z miotów można było doliczyć się aż 4 kociąt!

Każdy urodzony na wolności ryś to dla nas ogromna radość i sukces. Oznacza to bowiem, że nasze działania przynoszą efekty. Wciąż jednak rysi na wolności w Polsce jest bardzo mało. Są praktycznie na granicy wymarcia, dlatego sporo pracy przed nami. Niestety śmiertelność wśród dorosłych osobników wciąż jest wysoka” - mówi Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. 

 

Znajdź rysia

Obserwacja rysia w naturze nie jest łatwa.To zwierzęta płochliwe, skryte, wręcz uwielbiają gęsto zalesione tereny. Przyrodnicy mają jednak możliwość podejrzenia i monitorowania ich życia, dzięki specjalnym obrożom, które rysiom są zakładane tuż przed wypuszczeniem  ich na wolność.  

 

"Telemetria GPS/GSM to nowoczesna technologia umożliwiająca dokładną lokalizację zwierząt w terenie. Dzięki niej możemy się dowiedzieć co się dzieje z wypuszczonymi rysiami. Interpretacja lokalizacji, a następnie sprawdzanie ich w terenie dostarcza wiedzy o tym jak radzą sobie na wolności. Czy polują i na co, czy się rozmnażają i jaki jest ich przychówek, wreszcie czy odbywając swoje wędrówki skutecznie pokonują takie przeszkody jak drogi (w tym autostrady), linie kolejowe, rzeki czy nawet jeziora" - mówi Stefan Jakimiuk, ekspert w zakresie ochrony gatunków Fundacji WWF Polska. 

 

Obroże są specjalnie skonstruowane tak, aby nie przeszkadzać rysiowi w codziennych czynnościach. Nadajnik przez rok wskazuje gdzie dany osobnik przebywa, wysyłając codziennie lokalizację. Właśnie dzięki telemetrii możliwe było zlokalizowanie samic i zamontowanie fotopułapek w ich rewirze. Dzięki nagraniom można było potwierdzić narodziny kociąt, a także policzyć maluchy. Teraz młode zostały już wyprowadzone przez matkę z gniazd i w najbliższej przyszłości będą uczyć się razem z nią polować. 

 

Chodząc po lesie i nie tylko lesie na Pomorzu Zachodnim, macie szansę spotkać rysicę z młodymi. Nie próbujcie podchodzić, łapać, nie płoszcie ich. To czy te piękne koty wrócą na stałe na swoje dawne łowiska w największym stopniu zależy teraz od nas.


------------------

infowire.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę