Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijny rynek jaj odzyskał równowagę

21 czerwca 2018
Unijny rynek jaj odzyskał równowagę

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z obniżeniem tempa wzrostu produkcji drobiu w Polsce. Dostrzegamy rosnące zatory na poszczególnych odcinkach łańcucha dostaw, w szczególności na poziomie uboju, z uwagi na wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych. Przy utrzymującym się relatywnie silnym popycie zagranicznym na polski drób oddziałuje to w kierunku wzrostu jego ceny.

Potwierdzają to wyższe ceny uzyskiwane przez polskich eksporterów. W kwietniu średnie ceny brojlerów w Polsce wyrażone w euro były bowiem o 29% niższe od średniej unijnej wobec 35% w kwietniu ub. r. W efekcie prognozujemy, że cena drobiu w Polsce w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym. Głównym czynnikiem czynnika dla naszego scenariusza jest ewentualne wystąpienie przypadków ptasiej grypy w UE.

W okresie styczeń - luty 2018 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 24,2% r/r wobec wzrostu o 14,5% w analogicznym okresie 2017 r. Głównym źródłem wzrostu wartości polskiego eksportu była większa sprzedaż do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Cena skupu kurcząt wyniosła w kwietniu 3,38 zł/kg (wzrost o 5,2% r/r), a cena indyków wyniosła 4,52 zł/kg (spadek o 13,5% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla brojlerów ukształtowała się na poziomie 1,41 zł/kg (wzrost o 1,4% r/r), a pasz dla indyków 1,33 zł/kg (spadek o 0,5% r/r). W rezultacie w kwietniu relacja cen żywiec/pasza wyniosła na rynku kurcząt 2,39 wobec 2,36 przed rokiem, a na rynku indyków 3,14 wobec 3,55 przed rokiem, wskazując na wzrost opłacalności produkcji kurcząt oraz jej spadek w przypadku indyków w ujęciu rocznym. Po uwzględnieniu czynników krajowych oraz wzorca sezonowości prognozujemy, że ceny skupu kurcząt brojlerów i indyków na koniec 2018 r. ukształtują się odpowiednio na poziomie ok. 3,20 zł/kg oraz 4,35 zł/kg, a na koniec 2019 r. wyniosą odpowiednio 3,30 zł/kg oraz 4,55 zł/kg.

Unijny rynek jaj powrócił do równowagi po negatywnym szoku podażowym, do jakiego doszło w sierpniu ub. r. po wykryciu licznych przypadków skażenia jaj fipronilem w krajach Europy Zachodniej. W efekcie wraz z odbudową produkcji jaj w krajach Europy Zachodniej obserwowane jest zmniejszenie popytu zagranicznego na polskie jaja, a w konsekwencji spadek krajowych cen jaj.

W okresie styczeń - luty 2018 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 116,9% r/r wobec spadku o 12,9% w analogicznym okresie 2017 r. Cena skupu jaj klasy M w kwietniu br. wyniosła 33,70 zł/100 sztuk (wzrost o 20,4% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla niosek wyniosła 1,22 zł/kg (wzrost o 12,4% r/r). W konsekwencji w kwietniu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 27,59 wobec 32,21 przed rokiem. Uważamy, że w kolejnych miesiącach obserwowany będzie dalszy spadek cen jaj do poziomu sprzed sierpnia ub. r. W efekcie, uwzględniając bieżącą sytuację na rynku jaj oraz krajowy wzorzec sezonowości prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2018 r. wyniesie ok. 32 zł/100 sztuk oraz ok. 31 zł/100 sztuk na koniec 2019 r.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę