Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UNIJNA STRATEGIA DOTYCZĄCA METANU

29 października 2021
UNIJNA STRATEGIA DOTYCZĄCA METANU

Parlament Europejski domaga się spójnych ram i złożonej oceny skutków, a także wiążących celów w zakresie emisji metanu.

W ubiegłym tygodniu na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie unijnej strategii dotyczącej metanu. Strategia, mająca niezwykłe znaczenie dla sektora rolnego, wzywa do redukcji emisji metanu, co stanowi część środków do walki ze zmianą klimatu.

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują wezwanie Parlamentu odnośnie międzysektorowego podejścia w kwestii ograniczenia emisji metanu oraz łagodzenia skutków zmian klimatu, które jest zgodne z porozumieniem z Paryża, zwracającym uwagę na zrównoważoność gospodarczą i społeczną. W tym kontekście wspieramy spójny przegląd unijnych przepisów klimatycznych i środowiskowych, poprzedzony przeprowadzeniem niezbędnej skumulowanej oceny skutków, o co wzywa Parlament. Uwzględnia to opracowanie ram regulacyjnych odnośnie certyfikacji usuwania dwutlenku węgla na podstawie solidnego i przejrzystego rozliczania emisji, które uwzględnia różnice w emisji gazów cieplarnianych oraz nagradza rolników za wysiłki podejmowane w celu łagodzenia skutków zmian klimatu. Podkreślamy, że takie ramy oraz system rozliczania powinny opierać się na podejściu rynkowym, jeżeli mają dostarczyć oczekiwane wyniki w zakresie ochrony środowiska.

Odnosząc się do produkcji rolnej, doceniamy wezwanie Parlamentu Europejskiego skierowane do Komisji, aby podczas opracowania środków, rozróżnić dwutlenek węgla pochodzenia biogennego o krótkim cyklu obiegu od dwutlenku węgla pochodzącego z pozyskiwania zasobów kopalnych o długim cyklu obiegu, w świetle ostatnich badań w tym zakresie.

Niemniej jednak po debacie na temat strategii od pola do stołu, Copa i Cogeca z żalem obserwują kolejne wezwanie skierowane do Komisji, dotyczące wyznaczenia wiążących środków i celów redukcji. Sektor rolny poczynił znaczące wysiłki, aby ograniczyć emisję metanu i zobowiązał się do dalszej poprawy w tym zakresie w przyszłości. Biorąc pod uwagę realia w terenie, rolnicy powinni w dowolny sposób decydować jakie są najlepsze praktyki i środki do wdrożenia. Zamiast nakładać potencjalnie nieosiągalne cele, które mogą zniechęcić rolników do podejmowania dalszych działań, należy promować dobrowolne wysiłki.

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują wezwanie Parlamentu do sprawnego wdrożenia coraz bardziej zaawansowanych technologii i praktyk, jako że są one niezbędne do rozwoju pełnego potencjału sektora rolnego w kwestii redukcji emisji, nie zagrażając bezpieczeństwu żywnościowemu. Sektor rolny potrzebuje narzędzi finansowych i technologicznych, aby wdrożyć praktyki mające na celu redukcję emisji metanu, które nie zagrażają jego wydajności. Ponadto należy podkreślić, że powinno się umożliwić wszystkim metodom produkcji i sektorom rolnym przeprowadzenie inwestycji w zakresie zrównoważoności oraz wynagrodzić podejmowane przez nich wysiłki.

Ostatecznie, kluczowe jest uznanie przez Parlament w sprawozdaniu jak ważne jest naleganie, aby nasi partnerzy handlowi przestrzegali tych samych zasad, które nakładane są na unijnych producentów. Wysiłki i zobowiązania UE w zakresie łagodzenia zmian klimatu nie mogą odbywać się w próżni. Należy utrzymać konkurencyjność sektora na rynku wewnętrznym oraz na arenie międzynarodowej. W tym celu niezbędne jest wdrożenie środków, aby zagwarantować równe szanse, o co Parlament zwrócił się do Komisji.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę